World
Country
Language

netherlands Netherlands

Jakie języki programowania są najbardziej przyszłościowe i popularne?

16 08
2023

Jakie języki programowania są najbardziej przyszłościowe i popularne?

logo-kwadrat-2 Author: Anna Wawerek

Anna Wawerek – Rekruter IT z ponad 4 letnim stażem. Nowe technologie bardzo ją interesują, dlatego chętnie rozmawia z kolejnymi przedstawicielami IT. Do jej głównych zadań należy pozyskiwanie kandydatów najlepiej wpisujących się aktualne potrzeby prowadzonych projektów. Ania w codziennej pracy stawia przede wszystkim na wzajemne zaangażowanie oraz partnerstwo.

Programowanie to stale rozwijająca się dziedzina IT, a zatem języki programowania również ewoluują. Ważne jest, aby programiści byli na bieżąco z najnowszymi trendami i narzędziami. Jakie są najbardziej obiecujące języki programowania przyszłości? Omówię je w poniższym artykule. 

 

Ranking najbardziej popularnych języków programowania

Branża IT stale się rozwija i by sprostać jej wymaganiom, należy iść z duchem czasu. Dlatego też w ramach Programu Ambasadorskiego Just Join IT przeprowadzono badanie [1], w którym zapytano studentów o popularne i ich zdaniem najbardziej przyszłościowe języki programowania. Respondenci nie byli przypadkowi, bo do badania wybrano osoby studiujące na kierunkach technicznych, takich jak Informatyka, Cyberbezpieczeństwo, czy Computer Science.

Po analizach wyników ustalono, że za najbardziej perspektywiczny język programowania został uznany Python (ponad 63%). Pełni on niezwykle ważną rolę w rozwoju popularnej obecnie sztucznej inteligencji. Na kolejnych pozycjach znalazły się [2]:

  • JavaScript – 49%,
  • Java – 33,5%,
  • C/C++ – 27%.

Co prawda badana grupa nie była duża, bo liczyła tylko 200 osób, ale już dała spojrzenie na to, jakie języki programowania polscy studenci traktują priorytetowo.

Trend potwierdzają zagraniczne listy wskazujące na topowe języki 2023 roku, na których Python również zajmuje pierwsze miejsca ze względu na różnorodność zastosowań, wybiegającą poza konstrukcję aplikacji i oprogramowania. Zyskuje on coraz większą popularność w kręgach akademickich, gdzie stosuje się go w dziedzinach takich jak data science, nauki obliczeniowe, uczenie maszynowe czy w badaniach związanych z przetwarzaniem języka naturalnego. Na kolejnych miejscach według Forbesa plasują się Java Script, Java i C++ [3].

Zostań naszym Klientem

Topowa lista przyszłościowych języków programowania 

Wyniki corocznej ankiety przeprowadzonej przez JetBrains w 2022 roku przyniosły ważne wnioski dotyczące języków programowania. Analiza ta bazowała na opinii ponad 29 200 programistów z całego świata [4]. Najbardziej rozpowszechnionym językiem programowania na świecie jest JavaScript. Tuż za nim znalazł się Python, który stale umacnia swoją pozycję.

Z tych danych oraz z badań przeprowadzonych w Polsce można wyłonić najpopularniejsze i uznane za najbardziej przyszłościowe języki programowania, a są nimi: JavaScript, Python, Java, TypeScript, Kotlin oraz C++.

JavaScript

JavaScript jest językiem programowania, który dominuje w przeglądarkach internetowych i umożliwia interakcję użytkownika ze stronami internetowymi. Jest niezwykle popularny i ma duże zastosowanie w tworzeniu interaktywnych stron internetowych, aplikacji webowych, gier i aplikacji mobilnych. Wykorzystuje go m.in. Facebook, YouTube i Gmail.

To narzędzie nadaje witrynom dużą dynamikę i zwiększa poziom interakcji. Jest językiem wysokiego poziomu. Oznacza to, że w trakcie programowania operuje się wyższą abstrakcją, a nie manipulacją w pamięci i bezpośrednio na procesorze.

Charakterystyczne cechy JavaScript to:

  • szybkość – brak konieczności kompilowania kodu, wykonywany jest domyślnie w przeglądarce;
  • jednowątkowość – można prowadzić tylko jedną operację w określonym czasie;
  • wieloparadygmatyczność – umożliwia programowanie obiektowe, imperatywne lub funkcyjne;
  • niezależność od systemu operacyjnego;
  • aktualizacje z ECMAScript.

W ten sposób JavaScript zasłużył na swoją popularność i uznanie także w najbliższej przyszłości.

Python

Python jest jednym z najbardziej popularnych języków programowania zarówno wśród początkujących, jak i doświadczonych programistów. Jest szeroko stosowany w dziedzinach takich jak analiza danych, uczenie maszynowe, sztuczna inteligencja, web development i automatyzacja. Python ma prostą i czytelną składnię, co sprawia, że jest łatwy do nauki i zrozumienia. Poza tym można korzystać z niego bezpłatnie. Ma cechy międzyplatformowe, które pozwalają na używanie go z różnych systemów operacyjnych. Dzięki tym funkcjom Python będzie zajmował czołowe miejsca na liście przyszłościowych języków programowania.

Java

Mimo że to jeden z najdłużej istniejących języków, nadal utrzymuje się w czołówce popularności i nie wygląda na to, żeby ten stan uległ zmianie. Java rządzi światem biznesu. Wykorzystuje go większość aplikacji używanych przez banki, duże korporacje i rządy. Powodem jest to, że najpotężniejsze platformy programistyczne są tworzone za pomocą tego języka. Javie nadal ufają duże firmy, takie jak Amazon i Google oraz aplikacje Androida, choć tutaj coraz częściej wypiera ją język Kotlin.

TypeScript

Udział TypeScript w ciągu 6 lat prawie się potroił, rosnąc z 12% w 2017 r. do 34% w 2022 r. [3]. Jest to język programowania opracowany przez firmę Microsoft jako rozszerzenie JavaScript. Jego najważniejszą cechą jest dodanie statycznego i silnego typowania. TypeScript jest wykorzystywany głównie do tworzenia stron internetowych, ale może być również stosowany w innych aplikacjach.

Kotlin

Jest to stosunkowo nowy język programowania, który w ostatnich latach stał się bardzo popularny, zwłaszcza w tworzeniu aplikacji mobilnych. Został opracowany przez JetBrains, tę samą firmę, która sporządziła IntelliJ IDEA, jedno z najpopularniejszych zintegrowanych środowisk programistycznych dla Javy. Kotlin ​​może być używany z dowolną platformą, która obsługuje Javę.

C++

W świecie języków programowania C++ to weteran. Znajduje się jednak w czołówce tych, które są popularne i nadal będą często używane w przyszłości. To dlatego, że C++ wciąż ma wiele do zaoferowania. Jest stabilny, potężny i szybki. Używa się go w wielu dziedzinach, takich jak robotyka, tworzenie dużych aplikacji graficznych i gier wideo.

Atrakcyjne języki programowania = przyszłość kariery w IT

Na polskim rynku IT brakuje nawet 300 tysięcy programistów [5]. W dużym stopniu niedobór ten wynika z mniejszej liczby młodych ludzi,  którzy podejmują się studiowania na kierunkach specjalistycznych. Z drugiej strony świeżym absolwentom brakuje doświadczenia oczekiwanego na rynku pracy i wyspecjalizowania w wąskich obszarach.

Kolejnym czynnikiem, który wpływa na stan branży IT jest wzrost popularności modelu pracy zdalnej, która umożliwia rodzimym specjalistom zatrudnienie u zagranicznych pracodawców. Ci, w porównaniu z lokalnymi firmami, mogą oferować o wiele bardziej konkurencyjne warunki, co – jak można się domyślać – często przekonuje doświadczonych pracowników do podjęcia zmian zawodowych. 

Obszar IT od samych początków wystawiony jest na nieustanne przemiany, reorganizacje i przełomy, które sprzęgają się z dostosowywaniem się do całościowego obrazu rynku. Dlatego jestem przekonana, że dzięki profilowi branży żadne wyzwania nie przerosną możliwości. Każdy specjalista IT jest świadomy konieczności bycia na bieżąco z innowacjami i regularnego dokształcania się, a często to właśnie ten aspekt przywodzi ich do tej branży. Nie jest zaskoczeniem, że warunkiem otrzymania atrakcyjnej posady jest znajomość i umiejętność wykorzystywania w pracy przyszłościowych języków programowania i chęć do dalszego rozwoju. 

Niemniej kwestia wykształcenia i doświadczenia to jedno, a odnalezienie się w realiach biznesowych to drugie. W poruszaniu się po strukturze rynku pracy może pomóc wsparcie takich firm, jak ITDS Polska, która specjalizuje się w Outsourcingu Inżynierów IT. Dla ITDS procesy rekrutacyjne i pośrednictwo między firmami a specjalistami nie kryją żadnych niewiadomych.  

Źródła:

 [1] https://kadry.infor.pl/5679035,python-najbardziej-przyszlosciowym-jezykiem-programowania.html

[2] https://antyweb.pl/ktory-jezyk-programowania-wybrac

[3] https://www.forbes.com/sites/forbestechcouncil/2022/12/28/what-your-software-partner-should-know-the-top-programming-languages-of-2023/

[4] https://www.jetbrains.com/lp/devecosystem-2022/

[5] https://www.rp.pl/rynek-pracy/art36240121-brakuje-informatykow-w-polsce-przybywa-ich-za-wolno