Kim jest Scrum Master?

11 08
2023

Kim jest Scrum Master?

ava Author: Magdalena Czech

Magdalena Czech – Entuzjastka Agile’a zorientowana na sukces klienta, posiadająca ponad 7-letnie doświadczenie w rozwoju produktu, projektowaniu oraz zarządzaniu zespołami w firmach technologicznych. Specjalizuje się w budowaniu silnych, samoorganizujących się zespołów, dostarczających wysokiej jakości rezultaty o maksymalnej wartości biznesowej. W ITDS od 2022 roku.

Najprościej – Scrum Master odpowiada za prawidłowe wdrożenie i stosowanie scruma w organizacji oraz zespole. Czym natomiast jest scrum? Scrum jest sposobem prowadzenia projektów i rozwijania aplikacji, nastawionym na maksymalizację dostarczanej wartości.

W ramach scruma dostajemy pewien „zestaw” eventów, ról i  wartości, które konstruują sposób pracy i podejścia do wytwarzania oprogramowania. Scrum Master pomaga zrozumieć i wdrożyć te elementy – tak, aby efektywność zespołu i procesu była jak największa.

 

Jak wygląda proces pracy w scrumie?

Praca w scrumie opiera się na stałych, powtarzalnych cyklach pracy nazywanych sprintami. Sprint trwa od 1 do 4 tygodni, a jego rezultatem jest przyrost wartości, która została wcześniej zdefiniowana i zaplanowana z biznesem. W ramach metodyki dostajemy kilka eventów i artefaktów z których najważniejsze to: retrospekcja, planowanie, czy daily, product oraz sprint backlog, czy przyrost. Osobą odpowiedzialną za definiowane wartości produktu, wymagań i szerzej – jego wizję oraz kontakt z biznesem jest Product Owner, natomiast Zespół Developerski odpowiada za wyprodukowanie zaplanowanej działające wartości na koniec sprintu.

Czym na co dzień zajmuje się Scrum Master?

Codzienna praca Scrum Mastera mocno zależy od poziomu rozwoju zespołu, dojrzałości produktu i otoczenia biznesowego, ale jako podstawowe elementy dnia Scrum Mastera można na pewno wymienić: prowadzenie i facylitację spotkań zespołowych, wsparcie Product Ownera w procesie zarządzania i planowania produktu, wsparcie zespołu w codziennych problemach i usuwanie ich.

Dołącz do nas

Jak zostać Scrum Masterem?

Wyzwaniem wejścia do zawodu będzie na pewno wymagane doświadczenie przez pracodawców. Jaką strategię najlepiej obrać, nie mając doświadczenia? Dobrym pomysłem będzie zdobycie solidnej wiedzy teoretycznej, zaczynając od zapoznania się z „podręcznikiem” do Scruma – Scrum Guide’m oraz szeroko dostępnymi w internecie źródłami wiedzy (podcasty lub blogi prowadzone przez Scrum Masterów / Agile Coachów, czy organizacje i stowarzyszenia promujące zwinne oprogramowanie). Dużym atutem będzie podsumowanie nauki zdaniem egzaminu PSM 1 (scrum.org),  który jest najpopularniejszym certyfikatem wymaganych obecnie w ofertach pracy.

Dobrym pomysłem dla początkujących i aspirujących Scrum Masterów będzie na pewno wdrażania elementów scruma w obecnym zespole, nawet jeśli nie zajmuje się bezpośrednio IT. Wiele z rozwiązań znanych z teorii scruma działa dla organizacji pracy i znajduje zastosowanie w wielu, a może nawet w większości obszarów. Sprytne zastosowanie, wdrożenie i zmierzenie użytych elementów będzie dobrym tematem do rozmowy z przyszłym pracodawcą. Efektywną techniką wejścia w rolę Scrum Mastera będzie też rozpoczęcie przygody w zespole scrumowym od innej roli; członka zespołu developerskiego, albo Product Ownera. W tym przypadku można przejąć część obowiązków Scrum Mastera na siebie – testując w praktyce, czy jest to ścieżka odpowiednia – i docelowo w płynny sposób zmienić rolę.