17 11
2023
Na rynku IT wciąż brakuje wykwalifikowanych specjalistów. Toczy się walka o talenty. Firmy robią, co mogą, by wyróżnić się ze swoją ofertą – proponują coraz lepsze warunki zatrudnienia i zwiększają ich elastyczność. To sprawia, że wiele osób decyduje się na zmianę obecnej branży właśnie na IT. Tutaj pojawiają się pytania:
Tego dowiesz się z naszego artykułu. Zapraszamy do lektury!
Jak dowodzą badania, polskie firmy coraz częściej borykają się z problemem odejścia pracowników. Absolutnie nie są to pojedyncze przypadki. Zjawisko to ma nawet swoją nazwę: “wielkie przetasowanie”.
Badania opinii zgodnie potwierdzają, że na przestrzeni 3 miesięcy pracę planuje zmienić co czwarty pracownik, a w perspektywie pół roku – co drugi. Także co dziesiąta osoba rozważa zmianę branży, a 40% z nich chce przebranżowić się właśnie w kierunku IT.
Największym atutem sektora IT są zarobki. Wykwalifikowani programiści są dziś ogromnie konkurencyjni na rynku pracy, dlatego mają szerokie pole do negocjowania wynagrodzenia. To stanowi wabik dla wielu pracowników z innych branż. To właśnie głównie wysokie wynagrodzenie wpływa na decyzję o przebranżowieniu.
Takie stanowisko potwierdzają statystyki. Według badań zawartych w raporcie Przebranżowienie do IT aż 83% badanych wskazało zarobki jako główny czynnik motywujący do zmiany branży z dotychczasowej na IT.
Oczywiście wynagrodzenie nie jest jedynym argumentem. Ważna jest także elastyczność, która nie dotyczy jedynie pracy zdalnej i czasu pracy, ale także możliwości wyjazdu i pracy za granicą czy pensji w zagranicznej walucie.
Ponadto liczy się również partnerska relacja i sprawna komunikacja z pracodawcą, który nie tylko oczekuje, ale przede wszystkim stanowi wsparcie dla pracownika. Charles-Alexandre Gamba, Partner w ITDS zaznacza, że takie podejście do relacji w pracy, opartej na zaufaniu, w ITDS starają się budować już na etapie rozmowy kwalifikacyjnej.
Poznaj tajniki profesji Front-end Developera: Front-end JavaScript Developer – czym się zajmuje?
Proces rekrutacji nie zawsze wygląda tak samo, wiele zależy od specyfiki danej firmy. Inaczej przebiega rekrutacja bezpośrednia, kiedy pracodawca sam rekrutuje pracownika, a inaczej rekrutacja pośrednia, kiedy firma korzysta z pomocy zewnętrznego podmiotu, takiego jak ITDS Polska – tzw. outsourcing IT.
Podczas rozmowy weryfikuje się zarówno kompetencje twarde, czyli wiedzę techniczną, jak i kompetencje miękkie:
Ponadto, w celu dokładnego zidentyfikowania potrzeb, potencjalni pracownicy mogą być podpytywani również o motywację do pracy i zawodowe preferencje.
Dowiedz się więcej o tym, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej: Rekrutacja w IT – jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej?
Jeszcze przed pierwszym spotkaniem kandydaci są informowani, jak dokładnie przebiegnie rekrutacja i prezentuje się im kilka propozycji projektów. Krótko mówiąc, liczą się konkrety.
Dotyczą one także oferty, warunków finansowych, jak również aplikacji lub systemu, który przyszły pracownik będzie rozwijać w konkretnej technologii. Na rozmowie poruszany jest też wątek perspektyw rozwoju, jakie ITDS proponuje swoim kandydatom.
Na pierwszym spotkaniu rekruter sprawdza wiedzę i kompetencje kandydata. W kolejnym kroku mogą weryfikowane być jego umiejętności techniczne. Następnie osobę ubiegającą się o pracę czeka rozmowa z klientem docelowym, dla którego realizowany jest dany projekt.
Jak podkreśla Katarzyna Stachowiak, Partner w ITDS Polska, rozmowa w ITDS Polska przebiega szybko i sprawnie. Firma podchodzi do czasu kandydatów z szacunkiem i stara się dopasować do ich kalendarza. Zwykle w ciągu pięciu dni, a czasem nawet szybciej, otrzymują ofertę pracy.
Wiedza teoretyczna to podstawa, jednak na rozmowie kwalifikacyjnej ogromne znaczenie ma zdobyte doświadczenie i wiedza praktyczna. Dlatego, jeśli chcesz pewnym krokiem wkroczyć do świata IT, najlepiej to zrobić kończąc studia informatyczne. Kursy, książki czy tutoriale nie zawsze okazują się wystarczające. Podczas studiów warto angażować się w dodatkowe projekty, które pomogą Ci stworzyć pierwsze portfolio.
Co prawda, jeśli chcesz szybko i skutecznie się przebranżowić, to perspektywa 3-letnich studiów może być dla Ciebie mniej atrakcyjna niż zrobienie porządnego, zaawansowanego kursu i odbycie stażu. Taka droga oczywiście również może otworzyć Ci drzwi do kariery w IT! Wymaga ona wiele godzin pracy nad doskonaleniem umiejętności programowania, ale nie jest to niemożliwe.
Zobacz, jak wygląda praca programisty w branży Fintech: O wyzwaniach w programowaniu w bankowości i ludzkim obliczu fintechu
W IT pracują nie tylko programiści, ale także analitycy biznesowi, project managerowie czy scrum masterzy, których rekrutuje się również pod kątem umiejętności miękkich takich jak wysoka komunikatywność, zdolność logicznego myślenia czy umiejętność wyciągania wniosków. Te cechy przydają się później w codziennej pracy.
Jak zaznacza Charles-Alexandre Gamba, firma ITDS szuka osobowości. Pożądani są kandydaci przyjaźni i otwarci na dialog. Ważna jest też chęć rozwoju i zdolność słuchania innych.
Podsumowując, chcąc wyróżnić się na rynku IT, należy pracować nad rozwijaniem konkretnych umiejętności. Jest to sektor, który bardzo szybko się zmienia, dlatego warto na bieżąco śledzić aktualne trendy i uzupełniać wiedzę tak, by być wysoce cenionym specjalistą.
Najnowsze propozycje pracy w ITDS sprawdzisz tutaj.
© 2025 ITDS - All Rights Reserved - made by Netwired
Adres:
SKYLIGHT BUILDING | ZŁOTA 59 | 00-120 WARSZAWA
BUSINESS LINK GREEN2DAY BUILDING | SZCZYTNICKA 11| 50-382 WROCŁAW
Kontakt:
INFO@ITDS.PL