World
Country
Language

netherlands Netherlands

Jak doszkalają się programiści? Nabywanie kompetencji w IT

27 02
2023

Jak doszkalają się programiści? Nabywanie kompetencji w IT

logo-kwadrat-2-2-2 Author: Emilia Szabat

Emilia Szabat – Senior Business Manager w ITDS. Pracuje w branży IT od 2018 roku, a jej główne zadanie ewoluuje wokół zarządzania relacjami po stronie klienta oraz wyszukiwania kandydatów spełniających wymagania klientów.  Emilia ma możliwość pracy z najlepszymi ekspertami IT oraz śledzenia ich kariery i samorozwoju.

Dynamiczny rozwój technologii sprawia, że reprezentanci branży informatycznej muszą stale poszerzać i aktualizować swoją wiedzę, zdobywając dodatkowe umiejętności oraz kwalifikacje. Współcześnie z niezwykłą szybkością pojawiają się kolejne nowości, przez co dotychczas stosowane metody mogą być niewystarczające czy wręcz nieskuteczne. W tym artykule opowiem o tym, jak doszkalają się programiści i dlaczego jest to obowiązkowy element ich kariery!

Jak zostać programistą?

Wysokie zarobki, a także możliwość pracy zdalnej i duże pole do negocjacji warunków zatrudnienia sprawiają, że coraz więcej osób podejmuje decyzję o rozpoczęciu nauki programowania. Obecnie dosyć łatwo można znaleźć zatrudnienie w tym zawodzie i nic nie wskazuje na to, by obawiać się o jego przyszłość.

Oczywiście trzeba mieć na względzie to, że, wbrew niektórym mitom, zarobki początkującego programisty nie sięgają niebotycznego poziomu. Chociaż rynek pracy nadal się nie nasycił specjalistami IT, na najlepsze oferty mogą liczyć jedynie wykwalifikowani specjaliści, osoby pracujące od lat w zawodzie, ambitni deweloperzy tworzący nowe technologie – jednym słowem: najbardziej doświadczeni.

Ogromne znaczenie mają wiedza, umiejętności, ale też odpowiednie predyspozycje. Od programistów wymaga się posiadania zdolności logicznego myślenia, szybkiego rozwiązywania problemów, ale też kreatywności czy wysokiej odporności na stres.

Czy studia informatyczne wystarczą do pracy w IT?

Wiele osób zastanawia się, od czego zacząć naukę programowania. Młodzież chętnie wybiera odpowiednie profile w liceum/technikum, a później aplikuje na studia informatyczne. Warto jednak wiedzieć, że pracodawcy nie w każdym przypadku przykładają wagę do wyższego wykształcenia. Studenci czasami dość szybko orientują się, że materiały opracowywane na zajęciach są niewystarczające i że postępy można również robić  we własnym zakresie.

Portal No fluff Jobs przeprowadził ankietę, w której pytał o to, czy studia informatyczne są przydatne w nauce programowania. Zaledwie 17% respondentów odpowiedziało twierdząco. W czym tkwi problem? Niektórzy prowadzący mogą mieć nieco przestarzałe podejście, a także skupiać się na obszarach niekoniecznie mających zastosowanie w codziennej pracy. Przy tym warto jednak zaznaczyć, że istotny jest wybór odpowiedniego miejsca nauki – w Polsce działa wiele świetnych uczelni, takich jak np. Politechnika Warszawska, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie czy Politechnika Wrocławska.

W przypadku osób, które studia mają już za sobą, albo nie są do nich przekonani, dobrym rozwiązaniem może być specjalna szkoła programowania. Współcześnie powstaje coraz więcej takich instytucji, które skupiają się na praktyce, nowych technologiach oraz popularnych tematach (np. AI, bazy danych). Gwarantują aktualność oferty edukacyjnej, jak również świeże podejście.

Niezależnie od tego, jaką drogę się obierze, dobrze jest wiedzieć już przed rozpoczęciem nauki, że jest to dopiero wstęp. Praca programistów to ciągłe zmiany i rozwój.

Dołącz do nas

Kursy programowania – dla początkujących i zaawansowanych

Ogromną popularnością cieszą się szkolenia oraz kursy programowania. Na rynku dostępne są propozycje dla amatorów, którzy dopiero chcą zacząć programować, ale też dla osób pracujących już w zawodzie – także tych o wyższym poziomie zaawansowania.

Niezależnie od specjalizacji, cały czas dynamicznie zmieniają się aktualne trendy oraz wymogi rynku. Warto stopniowo zdobywać umiejętności w zakresie kolejnych języków programowania i nowych technologii. Dzięki temu można wypracować lub utrzymać swoją pozycję, poszerzać horyzonty – odkrywać kolejne kierunki na ścieżce kariery zawodowej.

Kurs programowania może mieć formę zajęć organizowanych w danej lokacji, ale z wielu względów wygodniejszym rozwiązaniem jest szkolenie online. Można wziąć w nim udział w dowolnym miejscu, pracując na swoim sprzęcie. W ten sposób oszczędza się też sporo czasu, który trzeba by poświęcić np. na dojazd.

Świetne efekty dają w szczególności bootcampy programistyczne, czyli intensywne kursy trwające z reguły kilka tygodni realizowane pod okiem przydzielonego mentora. W ten sposób możliwe jest uzyskanie jak największych umiejętności w jak najkrótszym czasie. Często są wybierane przez absolwentów kierunków IT przed podjęciem pierwszej pracy, choć cieszą się również popularnością wśród osób myślących o przebranżowieniu.

Doszkalanie się jako element pracy programisty

Aktualizowanie swojej wiedzy i praca nad umiejętnościami to działania często wspierane przez pracodawców. Firmy walczą o najlepszych specjalistów, dlatego gdy zatrudnią pracownika z dużym potencjałem, chętnie pomagają mu się rozwijać. W ten sposób osiągają korzyści dla siebie, zarazem zwiększając lojalność wobec firmy.

W większości przypadków jednak doszkalanie się w branży IT głównie opiera się na samodzielnej pracy. Obszar ten charakteryzuje się szybkim tempem rozwoju i koniecznością podążania za nowymi rozwiązaniami technologicznymi. A zmiany zachodzą nieustannie.

Nie jest to jednoznaczne z przeznaczaniem sporego budżetu na specjalne kursy i szkolenia. Istotne jest, by być na bieżąco i dysponować dużą uważnością. Cenne materiały dostępne są w najróżniejszej formie, które są także szeroko omawiane w internecie, m.in. pod postacią:

  • blogów,
  • podcastów,
  • filmów na YouTube,
  • dyskusji na forach tematycznych.

Chociaż sytuacja na rynku pracy jak najbardziej sprzyja programistom, nie można zapominać o tym, że trzeba mierzyć się z ogromną konkurencją. Jeśli ma się duże ambicje, trzeba stale się rozwijać – osoby stojące w miejscu szybko zaczynają zostawać w tyle. Bez odpowiednich umiejętności i doświadczenia nie osiągnie się też pożądanych pułapów finansowych. Junior Developer może zarabiać nawet trzykrotnie mniej od Senior Developera. Aby awansować, trzeba pracować nad swoimi kwalifikacjami.

Szeroko omawianym zagadnieniem w ostatnich latach jest również to, czy aby zostać dobrym programistą, trzeba skupić się wyłącznie na aspektach „technicznych”. Na rynku pracy coraz większą rolę odgrywają miękkie kompetencje oraz praca zespołowa. Specjalista IT musi być nie tylko utalentowany w zakresie tworzenia programów i aplikacji, ale powinien też być komunikatywny, kreatywny, cierpliwy oraz chętny do współpracy. Zdolności tego typu również da się kształcić, nie tylko na szkoleniach, ale i w codziennym środowisku pracy.

Dlaczego warto inwestować w naukę programowania i dodatkowe szkolenia?

Programiści dbający o swój rozwój lepiej wypadają w procesach rekrutacyjnych. Profesjonalne CV robi wrażenie, dlatego mogą przyjść na każdą rozmowę kwalifikacyjną z większymi wymaganiami i oczekiwaniami. Do tego mają szeroką perspektywę kontynuowania swojej kariery, tak, by z czasem przynosiła coraz więcej korzyści, gwarantowała stabilność, a także nadal była satysfakcjonująca.

Chcesz zostać programistą? Przygotuj się od samego początku na nieustanny rozwój i nowe wyzwania. Tworzysz projekt, do którego potrzebni są Ci najlepsi deweloperzy? Postaw na ambitnych specjalistów, którzy chcą się dokształcać i podchodzą do swojego zawodu z prawdziwą pasją.