World
Country
Language

netherlands Netherlands

Czy programista potrzebuje portfolio?

15 01
2024

Czy programista potrzebuje portfolio?

logo-kwadrat-2-2-2 Author: Katarzyna Dunda

Katarzyna Dunda – doświadczona rekruterka z prawie dwuletnim doświadczeniem w branżach IT, bankowości i gamingu. Cechuje ją spostrzegawczość na rynku pracy, profesjonalizm i zaangażowanie, dzięki którym przyczynia się do sukcesów zespołu oraz budowania trwałych relacji z kandydatami.

Wielu specjalistów IT zastanawia się, czy aplikując  o nową posadę, powinni przedstawić również swoje portfolio. W zasadzie na to pytanie można odpowiedź tylko twierdząco. Nie dlatego, że programowanie to rodzaj sztuki, taki jak design, ale przede wszystkim to praca własna, która jest także objęta ochroną prawną. Jak każda praca, również praca w IT wymaga dokumentacji, aby pracownik mógł się pod nią podpisać. Wiele współczesnych organizacji na całym świecie wymaga od kandydatów przedstawienia solidnego portfolio, potwierdzającego nabyte umiejętności. 

Czym jest portfolio oraz tworzenie programów?

Portfolio to zbiór prac, projektów, osiągnięć i doświadczeń osoby w określonej dziedzinie. W kontekście zawodowym, portfolio jest często używane do prezentacji umiejętności, kompetencji i rezultatów swojej pracy. Może zawierać różnorodne elementy, takie jak projekty, prace graficzne, artykuły, dokumentację, rekomendacje, certyfikaty i inne dowody osiągnięć.

Pracodawcy z różnych branż poszukują najlepszych kandydatów na stanowiska, w tym programistyczne. Posiadanie portfolio odpowiedniego dla konkretnej posady może zwiększyć Twoje szanse w procesie rekrutacji. Zobacz jak wykorzystać je do prezentacji wiedzy, swojej osoby, pasji, a także  wartości, które reprezentujesz. 

Dlaczego warto mieć portfolio jako programista?

Każdy element portfolio jest istotny. Powinno być nie tylko dobrze przygotowane merytorycznie,  ale też zaprezentowane w ciekawy i wizualnie dopasowany sposób, wyróżniający się na tle innych, a projekty w nim opisane powinny być odpowiednio dobrane.  To właśnie na tej podstawie specjaliści od HR decydują o tym, których kandydatów zaproszą na rozmowę kwalifikacyjną.

Portfolio można przygotować  w postaci wizytówki, czyli Twojej strony internetowej. Powinno ono zawierać prezentację ukończonych projektów, przygotowanych dla różnych klientów, które możesz legalnie zaprezentować. Mogą one również zawierać informacje dotyczące języków programowania i technologii, w których się sprawdzasz, a także dodatkowe informacje odnośnie Twojego doświadczenia. To pierwszy kontakt na linii rekruter – osoba rekrutowana, więc zadbaj o jak najlepsze pierwsze wrażenie.

Z jakich elementów składa się dobre portfolio?

Przygotowanie portfolio daje idealną okazję do tego, aby pokazać czym się zajmujesz oraz jaką masz dalszą wizję rozwoju zawodowego.

Powinno składać się z takich elementów jak:

Krótka prezentacja osobista

Zawrzyj tutaj zarys umiejętności i doświadczenia zawodowe, a także informacje o sobie. Jeśli masz być częścią zespołu, dodaj kilka informacji na temat swoich zainteresowań.

Lista projektów, nad którymi pracowałeś

Przygotuj krótki opis każdego projektu, zawierający cel, użyte technologie i wyniki. Możesz dodać linki do repozytoriów GitHub lub innych platform kodowania. Opisz swoje doświadczenie i połącz z nim umiejętności. 

Lista kluczowych umiejętności programistycznych

Możesz podzielić je na kategorie, takie jak języki programowania, frameworki, narzędzia. Koniecznie dodaj ocenę poziomu zaawansowania w poszczególnych umiejętnościach. Zawrzyj także informację o językach, w których mówisz i piszesz.

Historia zatrudnienia – zaprezentuj ją w ciekawy sposób

Przygotuj adekwatny opis ról, obowiązków i osiągnięć w poprzednich miejscach pracy. Dopasuj je do pracodawcy, bo nie wszędzie będzie potrzebny bardzo szczegółowy raport na ten temat, ale warto, abyś miał to opracowane. 

Wykształcenie, kursy i certyfikaty – to one mają znaczenie dla Twojej ścieżki zawodowej

W swoim portfolio dodaj listę ukończonych kursów i certyfikacji. Jeśli przygotowywałeś własne laby, czy write-up w trakcie kursów – dodaj linki. Przy mniej popularnych certyfikacjach, podaj miejsce i sposób weryfikacji. 

Blog lub artykuły – pokaż swój sposób myślenia

Jeśli piszesz bloga lub publikujesz artykuły, dodaj sekcję z linkami do tych treści. Możesz przygotować jeden tekst pod kątem swojego pracodawcy, aby zaprezentować swoje stanowisko odnośnie istotnego wyzwania w branży.

Pozytywne rekomendacje od współpracowników czy przełożonych
Zawsze dołączaj wartościowe informacje zwrotne od swoich współpracowników oraz pracodawców. Każdy sukces to wynik pracy całego zespołu, także otwarcie rozmawiaj o swoim udziale w każdym projekcie.

Jeśli uczestniczyłeś w projektach open source, dołącz informacje na ten temat

Uzupełnij swoje portfolio o działania zrealizowane w innych obszarach niż komercyjny. 

Informacje kontaktowe

Na sam koniec pamiętaj, aby dodać takie informacje  jak adres e-mail lub linki do profili społecznościowych. Możesz zaprosić swojego rekrutera do ciekawej ankiety. Daj się zapamiętać i zaprosić na rozmowę. 

Przygotowując swoje portfolio pamiętaj także o bezpieczeństwie. Upewnij się, że Twoja strona jest hostowana na bezpiecznych serwerach, a wszystkie przesyłane linki i informacje są sprawdzone. To bardzo istotne.

Dołącz do nas

Rok 2023 i 2024 – rewolucja AI i zmiany na rynku pracy

Edukacja i rozwój technologii to najważniejszy element w środowisku IT. Zmienia się lista umiejętności poszukiwanych przez firmy oraz same oferty pracy. Jak pisze Gartner w swoim raporcie “2023 Gartner® Hype Cycle™ for Emerging Technologies” obszary, na które warto zwrócić uwagę, ponieważ zdominowały już rok 2023 i będą obecne w 2024, to m.in.:

  • Emergent AI (Wyłaniająca się sztuczna inteligencja): Popularność wielu nowych technik sztucznej inteligencji będzie miała głęboki wpływ na biznes i społeczeństwo, a także zmiany w tworzeniu wszelkich produktów.
  • Developer Experience (DevX) (Doświadczenie programistyczne): Programiści muszą mieć dobre ogólne interakcje podczas tworzenia oprogramowania i usług, jeśli inicjatywy cyfrowe mają być udane.
  • Pervasive Cloud (Powszechna chmura): Obliczenia chmurowe będą napędzać innowacje biznesowe, stając się bardziej rozdystrybuowane i skoncentrowane na branżach pionowych.
  • Human-Centric Security and Privacy (Bezpieczeństwo i prywatność skoncentrowane na człowieku): Organizacje staną się bardziej odporne, korzystając z technik bezpieczeństwa i prywatności, które tworzą kulturę wzajemnego zaufania i świadomości wspólnych ryzyk między zespołami.

Większość osób pracujących w HR podkreśla, jak istotna jest rola kompetencji miękkich w świecie IT: od krytycznego myślenia oraz kreatywności, poprzez bardzo dobre umiejętności komunikacyjne oraz umiejętność  pracy w zespole. 

Zmieniają się także modele zarządzania, także pamiętaj o dobrym przygotowaniu do rozmowy rekrutacyjnej pod kątem samych trendów i zmian w branży. 

Dodatkowe działania, które uzupełnią Twoje kompetencje

Jak wynika z najnowszego „Barometru IT 2023” przygotowanego przez Team Connect, sytuacja na rynku nieustannie się zmienia. Pracodawcy z branży IT deklarują prowadzenie działań rekrutacyjnych, które skoncentrowane są na poszukiwaniu przede wszystkim specjalistów (70 proc.) oraz managerów i team leaderów (60 proc.). 

Jednocześnie w Polsce cały czas brakuje specjalistów w tej branży. Teoretycznie w naszym kraju pracuje obecnie 586 tysięcy specjalistów IT. Zmieniają się liczne przepisy, weszły nowe rozwiązania AI, zatem wiele firm szykuje się  do zmian w swojej organizacji.

Obecnie najwyższe zarobki proponowane są na stanowiskach DevOps Engineer oraz Cloud Engineer – wynika z „Raportu Płacowego 2023” przygotowanego przez SoDA, a także przykładowo Senior Team Leaderom. Wiele osób nazywa nadchodzących rok czasem rewolucji AI, która ukaże, jak kształtuje się dynamika rozwoju branży IT i innych sektorów.

 

Źródła:

4 Exciting New Trends in the Gartner Emerging Technologies Hype Cycle
5 Technologies That Will Transform Your Digital Future | Gartner Webinars
Centrum Projektów Europejskich (cpe.gov.pl)
How To Build A Programming Portfolio – Forbes Advisor
Cztery razy więcej wysyłanych CV i o 30 proc. mniej ofert dla pracowników IT – Bankier.pl
Program Rozwoju Talentów Informatycznych na lata 2019-2029 – zachęcamy! – Ministerstwo Edukacji i Nauki – Portal Gov.pl (www.gov.pl)
21 Best Developer Portfolio Examples | HackerNoon
Building a Programmer Portfolio: Best Practices and Examples | EPAM Anywhere