09 04
2025
Aspirując na stanowisko programisty, nieodłącznym elementem będzie nauka języka Java, który jest jednym z najpopularniejszych i najczęściej używanych języków programowania. Jest wykorzystywany do tworzenia oprogramowania przez średnie, jak i duże firmy. Java developer to stanowisko, które przez wiele lat cieszyło się wielką popularnością, jak również wiązało się z dużymi zarobkami oraz z możliwościami jasno określonego awansu. W dobie sztucznej inteligencji i rozwoju cyfryzacji wiele osób zastanawia się, czy ścieżka kariery programisty dalej jest opłacalna pod kątem stabilności i zarobków. Przeczytaj więcej na ten temat.
Jak wynika z Raportu z Badania Społeczności IT z 2024 roku, dotyczącego wyłonienia największej grupy specjalistów pracujących w technologii informatycznej, Polska programistami stoi. Aż 50% osób to właśnie programiści, 15% to testerzy aplikacji, a niespełna 10% to administratorzy IT. To, co należy do ogromnych zalet Javy, to przede wszystkim stabilność i wszechstronność. Obserwując powyższe dane możemy stwierdzić, że Java jest najczęściej wybieranym językiem programowania wśród początkujących programistów. Na rynku jest już praktycznie od dwóch dekad. Została opracowana w połowie lat 90-tych przez firmę Sun Microsystem i do dziś specjaliści doceniają ją najczęściej za łatwość pisania, czytelność kodu oraz silne typowanie.
Języka Java używa się do pisania programów, które działają na telefonach, terminalach, jak i urządzeniach medycznych. Wszechstronność Javy umożliwia tworzenie dedykowanych aplikacji na jedno urządzenie lub dystrybucji pomiędzy użytkownikami i serwerami. Wszystkie powyższe informacje sprawiają, że Java Developer jest wciąż potrzebnym specjalistą, który może liczyć na wiele ofert i dobrze płatnych projektów do realizacji.
Praktycznie każdy początkujący programista po podstawowym opanowaniu wybranego języka programowania zadaje sobie pytanie jak znaleźć pracę w IT? Początkujący Java Developerzy z reguły składają swoje CV na stanowisko Junior Developer. Przez kilka lat ich zadaniem będzie nabieranie doświadczenie w pracy z kodem oraz nauka od bardziej zaawansowanych specjalistów sprawdzonych praktyk i strategii programistycznych.
Aby dostać pracę na stanowisku juniora należy przede wszystkim wykazać się potrzebnymi kompetencjami. Mimo tego, że firmy IT szukają rąk do pracy, to jakość pracownika jest nieodzownym elementem. Początkujący Java developer aplikujący na stanowisko juniora powinien mieć dobrze opanowany język angielski i znać podstawy języka programowania. Młodszy specjalista powinien posiadać znajomości podstawowych konceptów takich jak obiekty, interfejsy, dziedziczenie i polimorfizm, znajomości frameworków, jak chociażby Spring oraz podstawowe działania wykonywane w bazie danych. Przyszły programista powinien przygotować się również na odbycie rozmowy rekrutacyjnej sprawdzającej jego wiedzę i kompetencje w zakresie kodowania i nie tylko.
Kolejnym etapem w ścieżce kariery programisty jest Mid Java Developer. Jaka jest różnica między stanowiskiem juniorskim a średniozaawansowanym specjalistą? Różnica między juniorem a midem to przede wszystkim zaawansowane umiejętności kodowania w Javie oraz dłuższy staż pracy (przynajmniej 2 lata pracy z kodem). Oprócz tego na średniozaawansowanego programistę spada większa odpowiedzialność przy pracach nad projektem. Od mida wymaga się również rozwiązywania problemów i optymalizacji kodu, znajomości najnowszych wersji Javy, dobrego rozumienia mikroserwisów czy dbania o wzorce projektowe.
Senior Java Developer, czyli starszy specjalista to praktycznie najwyższy stopień programisty. Osoby na tym stanowisku bardzo często biorą odpowiedzialność za całe projekty oraz za wdrażanie nowych technologii i architektury w firmie. Do ich zadań bardzo często należy mentoring młodszych programistów, decyzje o wprowadzaniu danej technologii oraz dbałość o jakość kodu. Aby awansować z mida na seniora, należy zadbać o swoje kompetencje z zakresu architektury mikroserwisów i systemów rozproszonych, mieć duże doświadczenie w CI/CD i DevOps, a także posiadać doskonałe umiejętności miękkie, które są potrzebne do zarządzania zespołem.
Zarobki Java Developerów są bardzo zróżnicowane. Wszystko zależy od poziomu doświadczenia, umiejętności oraz firmy i jej renomy, a także od rodzaju zatrudnienia. Standardowa umowa o pracę zakłada mniejsze zarobki dla programisty niż kontrakt B2B. Przybliżone wynagrodzenie Junior Java Developerów na umowie o pracę to około 6 300 PLN netto, natomiast na umowie B2B, junior może liczyć na wynagrodzenie rzędu 10 500 PLN, co jest o wiele bardziej opłacalnym rozwiązaniem. Taka sama zależność w kwestii wynagrodzeń jest na stanowiskach mida oraz seniora. Mid na umowie o pracę zarabia około 10 200 PLN, na B2B jest to kwota do 20 000 PLN, czyli praktycznie dwa razy więcej. Starszy specjalista pracujący w języku Java na umowie o pracę zarobi do 13 700 zł, a na umowie B2B jego wynagrodzenie może sięgać nawet 27 000 PLN.
W dobie rozwoju technologii i cyfryzacji, zapotrzebowanie na Java Developerów będzie stale rosło. Przedsiębiorstwa technologiczne, ubezpieczyciele i startupy inwestują w nowe systemy oparte na architekturze mikroserwisów i chmurze, a język Java niezmiennie jest preferowanym językiem do realizacji tego typu projektów.
Warto również wiedzieć, że wbrew powszechnej opinii sztuczna inteligencja nie musi nikogo pozbawiać pracy. AI to świetne narzędzie, które może uzupełniać pracę programisty i zwiększać jego wydajność. Przebranżowienie się w kierunku IT w początkowej fazie rozwoju AI jest doskonałym rozwiązaniem z uwagi na możliwość wejścia w rynek z przysłowiowym prądem. Do zalet pracy w IT, oprócz konkurencyjnego wynagrodzenia, jest także możliwość pracy zdalnej, istotnego udogodnienia dla wielu pracowników.
© 2025 ITDS - All Rights Reserved - made by Netwired
Adres:
SKYLIGHT BUILDING | ZŁOTA 59 | 00-120 WARSZAWA
BUSINESS LINK GREEN2DAY BUILDING | SZCZYTNICKA 11| 50-382 WROCŁAW
Kontakt:
INFO@ITDS.PL
+48 883 373 832