Jak znaleźć pracę w IT?

15 12
2023

Jak znaleźć pracę w IT?

logo-kwadrat-3 Author: Paulina Niemira

Paulina Niemira – IT Talent Sourcer z dwuletnim doświadczeniem w branży IT. Obecnie koncentruje się na sourcingu najlepszych kandydatów i aktywnie rekrutuje w zróżnicowanych obszarach technologii. W swojej codziennej pracy skupia się na dopasowaniu projektów do oczekiwań kandydatów przy równoczesnym zapewnieniu, że proces rekrutacyjny przebiega w profesjonalnej i miłej atmosferze.

W roku akademickim 2022/2023, ponad 44 tysiące osób rozpoczęło studia na kierunku informatyka. Jest to praktycznie najpopularniejszy kierunek studiów, a liczba studentów w porównaniu do innych lat – rekordowa. Jednak coraz mniej dziwi fakt, że wiele osób kształci się na kierunkach związanych z technologiami, bo IT to jedna z najlepiej  opłacanych  branż. Charakteryzuje się licznymi innowacjami,  ciągłym rozwojem usług, wdrażaniem projektów społecznie potrzebnych, a przede wszystkim nieustanną transformacją. Jak więc szukać dla siebie pracy w IT, aby być częścią tego rozwoju? 

Braki kadrowe na rynku pracy w IT co warto wiedzieć?

Zgodnie z szacunkami SoDA, Organizacji Pracodawców Usług IT, aktualnie w Polsce brakuje nawet 250–300 tysięcy programistów. Pod tym względem plasujemy się na szóstym miejscu w Europie – sytuacja ta wygląda lepiej w Holandii, Hiszpanii, Włoszech, Francji i Niemczech. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę odsetek specjalistów z branży IT wśród ogółu pracowników, nasz kraj wypada dość niekorzystnie w porównaniu z innymi państwami członkowskimi.

Z kolei według portalu Pracuj.pl, top 5 poszukiwanych specjalizacji w ostatnim czasie stanowiły: sprzedaż, IT, praca fizyczna, finanse i ekonomia oraz inżynieria. Sama liczba ofert związanych z tymi branżami, zamieszczonych w serwisie to aż 454 000 w I półroczu 2023 roku. 

 

Trendy 2024 – na jakie oferty pracy warto zwrócić uwagę?

Jak pisze firma Gartner w podsumowaniu raportu odnośnie trendów i zjawisk prognozowanych na 2024: 

Globalne wydatki na technologię informatyczną szacuje się na 5,1 biliona dolarów w 2024 roku, co stanowi wzrost o 8% w porównaniu z 2023 rokiem. (…) Chociaż sztuczna inteligencja generatywna (GenAI) nie miała jeszcze istotnego wpływu na wydatki na technologię informatyczną, inwestycje w sztuczną inteligencję ogólnie wspierają ogólny wzrost wydatków na technologię informatyczną.

Goldman Sachs – globalna firma specjalizująca się m.in. w bankowości inwestycyjnej -prognozuje, że inwestycje w AI mogą do 2025 r. osiągnąć poziom nawet 200 mld. dolarów i obejmą one nie tylko te związane bezpośrednio z technologią, ale również sprzętem oraz kapitałem ludzkim.

Co to oznacza? Czekają nas liczne zmiany w branży IT. Gartner prognozuje, że wydatki na samo cyberbezpieczeństwo w organizacjach wzrosną. Takie działania przewiduje aż 80% CIO. Dodatkowo Gartner zakłada dwucyfrowy wzrost w wydatkach na te działania w 2024 roku.

Według niektórych ekspertów niedobór specjalistów od cybersecurity może w Polsce sięgać ok. 18–20 tysięcy osób. Warto zwrócić uwagę na te oferty pracy. Droga do rozwoju w cyberbezpieczeństwie nie jest aż tak długa, jak się wydaje, a start umożliwiają liczne kursy oraz programy certyfikujące.

Kluczowe umiejętności – jak będą funkcjonowały organizacje przyszłości?

Big Data, AI, uczenie maszynowe, digitalizacja, a także cyberbezpieczeństwo, project management i programowanie w najpopularniejszych językach to umiejętności, które z pewnością będą niezbędne w przyszłości. Dlaczego? Firmy i organizacje na całym świecie muszą nieustannie dostosowywać się do zmieniających się przepisów prawnych. Wymaga to częstych zmian w ich funkcjonowaniu, w cyklu życia produktów, przeprowadzania audytów oraz kreatywnego myślenia o przyszłości organizacji.  W wielu tych dziedzinach potrzebne jest wsparcie profesjonalistów, aby móc wdrażać elementarne rozwiązania odnośnie prywatności, czy bezpieczeństwa, a także regularne wsparcie testerów. 

Nieustanne  zachodzą również w obszarach administracji państwowej, strukturach wojskowych i policyjnych, a także w służbie zdrowia, czy w kulturze. Warto wziąć to pod uwagę przy szukaniu pracy w sektorze nowych technologii. W Polsce 5 tys. informatyków w instytucjach centralnych ma ekstra dodatek do pensji, a od dwóch lat istnieje specjalny fundusz dla specjalistów z obszaru cyberbezpieczeństwa.

Dołącz do nas

Rola sztucznej inteligencji oraz potencjał transformacji w gospodarce przyszłości

Według Goldman Sachs generatywna sztuczna inteligencja ma ogromny potencjał gospodarczy. Może to zwiększyć globalną produktywność pracy o ponad 1 punkt procentowy rocznie w ciągu dekady po powszechnym wdrożeniu.

Z kolei jak pisze Public First w raporcie zleconym przez AWS na temat digitalizacji i wykorzystania chmury w Polsce, osiągnięcie celów Dekady Cyfrowej może uwolnić 491 miliardów złotych wartości gospodarczej. Jest to równowartość 21% obecnej gospodarki Polski. To ważne obszary, które będą wymagały pracy i zaangażowania specjalistów. 

Co musisz przygotować, aby znaleźć pracę w IT?

Dobre CV, portfolio i przygotowanie do procesu rekrutacji to podstawa. Pamiętaj, że w czasie rozmowy z działem HR lub przełożonym, poza częścią ogólną, przyjdzie także czas na część praktyczną. Uwzględnia ona rozwiązywanie zadań, a także testów kompetencji. Sama rozmowa może składać się z kilku etapów i dotyczyć różnych aspektów Twojego doświadczenia, edukacji, ale także Twojej wizji pracy czy nawyków.

Na rozmowie rekrutacyjnej możesz zostać zapytany o to: 

  • Jakie elementy składowe pracy są niezbędne do osiągnięcia sukcesu zespołu i dlaczego? 
  • Jak wytłumaczysz złożone wyzwanie z dziedziny technologii informacyjnej osobie z ograniczoną wiedzą w tym temacie? 
  • Jaki jest Twój proces rozwiązywania problemów (troubleshooting)? 
  • Czy możesz opisać najbardziej innowacyjną zmianę, którą zainicjowałeś/aś i jak ją wprowadziłeś/aś?
  • Dlaczego sądzisz, że jesteś odpowiednim kandydatem/kandydatką na to stanowisko?  

Do obowiązków działu HR należy także sprawdzenie referencji kandydatów, zarządzanie ofertą, informacja zwrotna, którą otrzymujesz, a także onboarding, opieka nad kandydatem, a w przypadku takich firm jak ITDS także klientem przez cały okres współpracy. 

Jak wygląda poszukiwanie pracy w świecie IT przez osoby po studiach kierunkowych?

Proces poszukiwania pracy w IT może różnić się w zależności od tego czy skończyłeś studia kierunkowe, czy nie. W pierwszym przypadku poszukiwania mogą być łatwiejsze, bo Twoje CV z pewnością wzbudzi większe zainteresowanie rekruterów. Oczywiście to Ty musisz  zdecydować, jacy pracodawcy i projekty Cię interesują oraz dlaczego.

Warto śledzić samą branżę IT, poznawać (np. online) inspirujących ludzi i ważne wydarzenia branżowe.  Znając historię osób, które tak jak Ty zaczynały swoją drogę w IT, będzie Ci łatwiej na samym początku kariery. Kiedy określisz już na tej podstawie jakie kierunki rozwoju Cię interesują – zacznij działać. Wysyłając CV na określone stanowiska, przygotuj się na dłuższy proces. Obecnie na stanowiska juniorskie aplikuje bardzo dużo osób. Warto być cierpliwym i systematycznym, aby na końcu znaleźć wymarzoną pracę.

Jak wygląda poszukiwanie pracy w świecie IT przez osoby zmieniające branżę?

Zaczynasz poszukiwanie pracy w IT, ponieważ niedawno się przebranżowiłeś, lub jesteś w trakcie nauki? Pamiętaj, że każda rozmowa rekrutacyjna, którą odbędziesz przyniesie Ci więcej doświadczenia i pewności siebie. Zacznij więc jak najszybciej aplikować na ogłoszenia, aby zwiększyć swoje szanse.
Warto przejść kilka procesów rekrutacyjnych, a po każdym uzupełnić swoją wiedzą i umiejętności, a także regularnie przeprowadzać test kompetencji własnych. Istotne w IT stają się przede wszystkim umiejętności miękkie: organizacja pracy, komunikatywność, krytyczne myślenie, a także dotychczasowe doświadczenie.

Pamiętaj, że zawsze możesz poszukać mentora, znaleźć wsparcie w środowisku specjalistów, brać udział w wydarzeniach branżowych i nieustannie się edukować się w tym obszarze, aby być na bieżąco.

Gdzie szukać wymarzonej pracy w sektorze IT?

Oferty pracy w IT szukaj nie tylko na portalach rekruterskich, ale także w social media, na stronach pracodawcy, w trakcie targów pracy, czy wydarzeń branżowych. Możesz również skorzystać z naszej oferty, ponieważ jesteśmy liderem w outsourcingu inżynierów ITTo właśnie ITDS poszukuje właściwych osób, które uzupełnią zespoły pracujące przy ciekawych i rozwojowych projektach dla naszych klientów z różnych branż.  Sprawdź, co możemy zrobić dla Ciebie!

 

Żródła:
Jakie wyzwania czekają polski sektor IT w 2024 roku? – zapowiedź SoDA Conference 2023 – Wydarzenia – Forbes.pl
Rządowy sposób na przyciąganie talentów IT do administracji – rp.pl
AWS POLAND – Unlocking Europe’s Digital Potential (publicfirst.co)
2024 Gartner Top Strategic Technology Trends: Detailed Guide (eBook)
Rekordowa liczba studentów kierunków informatycznych – czy dyplom zapewni im zatrudnienie na rynku IT? (studiawarszawa.com)
36 IT Interview Questions (With Sample Answers and Tips) | Indeed.com
AI investment forecast to approach $200 billion globally by 2025 (goldmansachs.com)
Pierwsza praca w IT – Jak znaleźć pracę w IT, gdzie szukać bez doświadczenia – Szkoła IT Coders Lab
Szukanie pracy w IT jako senior – jak szukać i aplikować + bonus (bulldogjob.pl)