Front-End JavaScript deweloper – poznaj tajniki tej profesji

13 09
2022

Front-End JavaScript deweloper – poznaj tajniki tej profesji

group-767-2 Author: Michał Saletra

Michał Saletra – Front-end deweloper od 2017 roku, w ITDS od 2021. Ukończył Inżynierię lądową, ale podczas jednego z bootcampów zainspirowała go nauka programowania. Następnie zdobywał doświadczenie pracując przy różnych programistycznych projektach. Dziś pracuje dla Banku Millenium jako programista  w zespole ReactJs, gdzie odpowiada za utrzymanie i rozwój głównej aplikacji bankowej.

Skoro czytasz ten artykuł, na pewno zadawałeś sobie pytanie kim jest JavaScript Developer. Otóż moim zdaniem, Front-end JavaScript deweloper to osoba, która wprowadza pomysły w życie. Ok, ale to robi się też w setkach innych zawodów? Pozwól, że posłużę się tu bajką o Pinokio. Podobnie jak Geppetto, front-end deweloper zaczyna od „martwych” prototypów i układów logicznych. Następnie, po spędzeniu pewnego czasu nad swoim dziełem, jest świadkiem tego, jak ożywa ono w środowisku produkcyjnym. Inżynieria komputerowa zawiera w sobie nieco mniej magii, ale to, gdy widzisz jak wynik Twojej pracy jest wykorzystywany w praktyce, a na dodatek prowadzi do wymiernej poprawy sytuacji finansowej firmy, jest na swój sposób magiczne.

To było nieco filozoficzne, prawda?

A więc, przyjmując bardziej techniczne podejście – Front-end JavaScript deweloper to forma specjalizacji, która powstała na bazie stanowiska front-end dewelopera. Język JavaScript stale się rozwija, do tego stopnia, że stał się również językiem BE. Coraz więcej układów logicznych i funkcjonalności aplikacji może być obsługiwanych przez przeglądarkę, a jedynym i wyłącznym językiem obsługiwanym przez przeglądarki jest… JavaScript.

Biblioteki front-end’owe

Po wypuszczeniu ReactJS, AngularJS, Vue i innych popularnych bibliotek front-endowych, niektórzy deweloperzy (w tym ja) dostali szansę wyspecjalizowania się w JavaScript. Oczywiście znajomość JavaScript nie jest niezbędna do korzystania z tych bibliotek, ale jeśli chcesz się rozwijać w swojej branży, w pewnym momencie będziesz musiał opanować ten język.

Jakie są obowiązki Front-end JavaScript deweloperów?

Obecnie zakres obowiązków jest różny i zależy od technologii wykorzystywanej w projekcie, metodologii zarządzania firmy oraz Twojego doświadczenia. Niezależnie od powyższego, specyfika pracy dewelopera pozostaje taka sama – wdrażanie nowych funkcji i utrzymywanie dotychczasowych w aplikacji internetowej po stronie klienta. Oczywiście, gdyby zapytać jakiegokolwiek dewelopera, co wolałby robić – tworzyć projekt od podstaw czy też debugować jakiś stary, zapomniany moduł, większość z nich wybrałaby to pierwsze. Niestety, pracowanie dla innych oznacza robienie tego, czego się od nas wymaga.

Lubię mawiać: „nie zawsze chodzi o kod”, co dla JS dewelopera oznacza:

  • code review,
  • aktualizacje bibliotek,
  • migracje do nowych rozwiązań,
  • oraz równie ważne niezliczone godziny spędzone na spotkaniach z interesariuszami w biznesie.

Osobiście wolę traktować to wszystko jako część codziennych obowiązków. Należy zdać sobie sprawę z tego, że to, że nie piszesz kodu nie oznacza, że źle wykonujesz swoją pracę. Czas poświęcony na code review lub zadania techniczne nie jest czasem straconym (o ile nie zbliża się deadline i nie zdecydujesz się na wdrożenie nowej biblioteki do swojego rozwiązania).

Niezbędne umiejętności JS deweloperów

Zacznijmy od oczywistej kwestii – najbardziej kluczową umiejętnością dla JavaScript dewelopera jest znajomość samego języka. JavaScript jest nietypowy, wręcz dziwny (https://jsisweird.com/) i ma wiele niuansów, dzięki którym jest bardzo przydatnym, a zarazem zaskakującym językiem programowania.

FYI: w tym przypadku wszystko zależy od doświadczenia. Jeśli chcesz zacząć tworzyć aplikacje internetowe, powinieneś dowiedzieć się, jak ogólnie działa Internet: jak działają żądania http, czym jest RESTful API itp. Jak każdy rzemieślnik, deweloper musi lubić swoje narzędzia. Opanowanie funkcji edytora kodu i debugowania w przeglądarce z pewnością znacznie ułatwi Ci życie dewelopera.

Jakie firmy poszukują / zatrudniają FE/JS deweloperów?

Według danych GitHuba dotyczących użycia języka (https://madnight.github.io/githut/#/pull_requests/2022/1), JS zajmuje trzecie miejsce, co bezpośrednio przekłada się na możliwości zatrudnienia na rynku pracy. Tak więc nie wyobrażam sobie nowoczesnej firmy IT bez JavaScript (aka web, aka FE) deweloperów. Nie tylko dlatego, że tworzenie aplikacji za pomocą nowoczesnych bibliotek JS, takich jak React, pozwala zaoszczędzić czas, ale także, jak już wspomniałem, dlatego, że jest to jedyny język obsługiwany przez przeglądarki. Sam pracowałem już w agencji marketingowej i software house, a obecnie jestem zatrudniony w banku (dzięki ITDS) i to wszystko w ciągu zaledwie 5 lat od wejścia na rynek pracy! Użyłem tego przykładu, aby udowodnić, że JavaScript deweloperów potrzebują przeróżne organizacje – tak naprawdę są potrzebni zawsze, gdy rozwiązania biznesowe obejmują jakikolwiek rodzaj aplikacji internetowej.

Jak zostać Front-end JavaScript deweloperem?

To proste – zacznij kodować. Na początku dobrze sprawdzają się platformy edukacyjne, takie jak udemy.com czy oczywiście YouTube. Dla tych, którzy wolą uczestniczyć w zajęciach i mieć mentora (jak ja), dostępnych jest również mnóstwo kursów (stacjonarnie i online). „Nie znasz JS” („You don’t know JS”) (https://github.com/getify/You-Dont-Know-JS), to znana wśród deweloperów seria, z którą również warto się zapoznać. Ponadto, i jest to absolutnie najważniejsze, na wczesnych etapach nauki ważna jest każda linia kodu, więc upewnij się, że znajdziesz czas na pisanie. Po zdobyciu doświadczenia dobrze jest stworzyć jakieś portfolio: repozytorium GitHub lub osobista strona to świetne uzupełnienie każdego CV. Aby zapoznać się z dokładniejszą instrukcją jak zostać JS deweloperem, zajrzyj tutaj.

Polecamy do czytania: Przebranżowienie w kierunku IT. Czy to trudne?

Dołącz do nas

Możliwości rozwoju kariery JavaScript dewelopera

JavaScript to język, który nieustannie się rozwija. Obecnie jest on powszechnie wykorzystywany w aplikacjach po stronie klienta. Bardzo często korzysta się z bibliotek takich jak React (https://pl.reactjs.org/) czy Angular (https://angular.io/) z uwagi na ich wysoką funkcjonalność i niezawodność w zakresie tworzenia aplikacji internetowych. JS Developer może się wyspecjalizować w którejś z tych bibliotek (lub w obydwu). To samo w sobie jest już niesamowicie cenne na rynku pracy. Ponadto, dla osób bardziej zainteresowanych technologiami back-end, opanowanie JavaScript również otwiera ścieżkę kariery. Dzięki Node.js (https://nodejs.org/en/), język ten może być obsługiwany w środowisku serwerowym, dzięki czemu jest w pełni konkurencyjną technologią back-endową. Jak widać, są różne biblioteki, które umożliwiają pracę w JavaScript – ich znajomość otwiera cały ocean możliwości.

Gdzie szukać pracy jako JavaScript deweloper?

Oczywistym miejscem, gdzie można znaleźć wakaty są portale z ofertami pracy oraz strony internetowe firm zajmujących się outsourcingiem inżynierów IT, takie jak ITDS. LinkedIn również jest doskonałą platformą do poszukiwania innowacyjnych projektów.

Każde z wymienionych narzędzi może być źródłem potencjalnej oferty pracy, więc nie ograniczaj się tylko do jednego.

Dowiedz się, jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej w IT: Rekrutacja w IT – jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej?

Współpraca z firmą zajmującą się outsourcingiem specjalistów z branży IT

Jednym z najczęstszych problemów wśród zespołów front-endowych jest wypalenie i znudzenie, które przychodzą, jeśli stale pracujesz nad tą samą aplikacją. Z mojego doświadczenia wynika, że przeciętny deweloper zmienia pracę co 2-3 lata. Jest to oczywiście skuteczny sposób na zdobycie doświadczenia w różnych projektach i w różnych organizacjach, ale często wiąże się w pierwszej kolejności ze stresem związanym ze znalezieniem nowej pracy. Istnieje proste rozwiązanie tego problemu – firmy outsourcingowe. Zatrudniają one deweloperów jako swoich konsultantów i przedstawiają ich organizacjom, które nie mają czasu i zasobów, których wymaga rekrutowanie kandydatów. Zazwyczaj proces rekrutacji i tak musi się odbywać przy każdym kolejnym otwartym stanowisku, na jakie aplikuje deweloper. Osobiście uważam, że współpraca z ITDS jest bardzo satysfakcjonująca, przede wszystkim dlatego, że w każdej chwili mogę zmienić projekt, nad którym pracuję, a oni służą mi pomocą na każdym etapie takiego procesu. Najnowsze oferty pracy od ITDS znajdziesz tutaj.

Podsumowując, rynek pracy wciąż bardzo potrzebuje web deweloperów, niezależnie od specjalizacji. Bez względu na to, czy jest to Node, React czy zaawansowany CSS, masz duże szanse na znalezienie pracy opartej na tych technologiach. Oczywiście, jeśli potrafisz ich używać na przyzwoitym poziomie. Jest wiele źródeł wiedzy i miejsc, w których możesz się uczyć; jedyną przeszkodą w tym momencie jest znalezienie czasu i włożenie wystarczającego wysiłku w proces nauki. Kiedy już znajdziesz pierwszą pracę, każdą następną będzie łatwiej zdobyć, więc bądź cierpliwy. Jeśli nie lubisz szukać ofert pracy na własną rękę, zdecydowanie powinieneś rozważyć pracę w firmie zajmującej się outsourcingiem specjalistów z branży IT, takiej jak ITDS.