Jak się przebranżowić i wejść na rynek pracy IT? Od czego zacząć?

24 10
2023

Jak się przebranżowić i wejść na rynek pracy IT? Od czego zacząć?

logo-kwadrat-2-2-2 Author: Natalia Szwedo

Natalia Szwedo – Rekruter IT z blisko 4-letnim stażem w branży outsourcingowej, która rekrutacje do ról finansowych zamieniła na rekrutacje IT dla klientów z branży bankowości inwestycyjnej i FinTech. Do jej głównych zadań należy aktywne pozyskiwanie talentów oraz przeprowadzanie kompleksowego procesu rekrutacyjnego. Najlepiej odnajduje się w rekrutacjach z pogranicza biznesu i IT oraz cyberbezpieczeństwa. W codziennej pracy stawia na budowanie długofalowych relacji oraz przyjazne przeprowadzanie Kandydatów przez proces rekrutacji. 

W dzisiejszym dynamicznym świecie, sektor technologii informacyjnych (IT) jest jednym z najszybciej rozwijających się i perspektywicznych obszarów zatrudnienia. Dlatego też wiele osób rozważa możliwość przebranżowienia się i wejścia na rynek IT. To wyzwanie może wydawać się trudne na pierwszy rzut oka, ale z odpowiednim podejściem i planem działania można z powodzeniem zrealizować ten cel. Od czego zacząć? 

 

Przebranżowienie i nieustanny rozwój

Rynek specjalistów IT nieustannie się rozwija. W ciągu ostatniej dekady widzieliśmy nie tylko ogromny przeskok poziomu technologicznego na całym świecie, ale także zmiany modelu nauki, pracy i rozwoju osobistego. Możliwość edukacji online dzięki kursom i zajęciom organizowanym przez topowe uczelnie na całym świecie zmieniła perspektywy rozwoju i budowania kariery na zawsze.

Obecnie przebranżowienie się jest możliwe nawet kilka razy w ciągu życia. Raport „Badania Potencjału Przebranżowienia się do IT”, przeprowadzony przez serwis EnterTheCode.pl, pokazuje, że blisko 10% osób planuje przebranżowić się w ciągu najbliższych 12 miesięcy, a ok. 40% chciałoby zmienić ścieżkę kariery na IT.

Najpopularniejsze zawody w branży IT

Jako najbardziej popularne zawody wśród badanych raport wskazuje: Testera, Analityka Danych oraz Project Managera. Są to zawody, które nie wymagają długiej ścieżki rozwoju i nauki programowania, co często jest barierą wejścia dla nowych osób, a są bardzo dobrze opłacane.

Inne popularne role wymieniane przez ankietowanych to: programista Javy i JavaScript, Developer Gier, Specjalista UI/UX , Specjalista ds. Blockchain. 

Kompetencje przyszłości – w co warto inwestować swój czas?

Z kolei jednym z głównych trendów, które będą kształtowały naszą przyszłość jest rozwój sztucznej inteligencji. Światowe Forum Ekonomiczne wskazuje, że AI będzie miała znaczący wpływ na przyszłość rynku pracy. W jakie kompetencje warto zatem inwestować?

Według raportu Antal oraz Sektorowej Rady ds. Kompetencji Informatyka „Wpływ trendów rozwojowych nowych technologii na potrzeby kompetencyjne sektora IT” są to między innymi:

  • machine learning i architektura AI
  • programowanie Python
  • doświadczenie w pracy z bibliotekami data science i sztucznej inteligencji
  • tworzenie testów automatycznych i testowanie automatyczne
  • praca z Big Data

Ważnymi kompetencjami będą analityczne myślenie, kreatywność oraz zaawansowana znajomość technologii, ponieważ branża IT odgrywa kluczową rolę w przyszłości cyfrowej.  Warto zwrócić uwagę na takie trendy jak: chmura, mixed reality, big data, cybersecurity, quantum computing,  edge computing, blockchain, czy IoT.

Dołącz do nas

7 kroków do przebranżowienia się i wybrania przyszłości marzeń

Aby rozpocząć pracę w IT warto pamiętać, że przyszłość w tej branży jest dynamiczna i pełna wyzwań, ale kryje ogromne możliwości. Kluczem do sukcesu jest inwestowanie w rozwój umiejętności cyfrowych, a także ciągłe doskonalenie.   Warto jednak uzbroić się w cierpliwość i pokorę – ze względu na zarobki wiele osób rozważa zmianę branży na IT, a najwięcej kandydatów jest właśnie na stanowiska juniorskie, czyli startowe. Na jedną ofertę o pracę może przyjść nawet ponad 1000 zgłoszeń!  Warto dlatego myśleć o swojej karierze długofalowo. Zacznij od:

1) Określenie celu i motywacji: 

Pierwszym krokiem jest zrozumienie, dlaczego chcesz wejść na rynek IT i co jest Twoim głównym celem. Czy chcesz zmienić karierę, zwiększyć zarobki, rozwijać się zawodowo czy realizować swoje pasje? Określenie celów i motywacji pomoże Ci wybrać właściwą ścieżkę i utrzymać ducha walki podczas trudnych momentów.

2) Wybór specjalizacji:

IT to ogromny obszar obejmujący wiele dziedzin, takich jak programowanie, sieci komputerowe, analiza danych, projektowanie interfejsów użytkownika (UI/UX) i wiele innych. Zastanów się, która dziedzina najbardziej Cię interesuje i do której masz predyspozycje. To pomoże Ci skoncentrować się na nauce i rozwoju w konkretnym obszarze. Zrób dokładny research i przejrzyj dostępne materiały – kanały na Youtube, blogi, kursy, czy profile firmowe pokazują na czym polega praca poszczególnych osób. Zaplanuj czas na to, aby spróbować w praktyce wybranych dziedzin, np. programowania, czy OSINTu. Dzięki temu sprawdzisz, jak odnajdujesz się w danym temacie!

3) Nauka i samokształcenie:

Niezależnie od wybranej specjalizacji, edukacja jest kluczowa. Możesz zacząć od kursów online, czytania książek i udziału w społecznościach programistycznych. Szukaj także programów szkoleniowych lub studiów, które oferują solidne podstawy w wybranej dziedzinie. W dobie Internetu można korzystać z programów uczelni na całym świecie.  Warto przy tym znaleźć dla siebie mentora, opiekuna, który wesprze Twój rozwój. Osoba ta powinna mieć doświadczenie w danej branży – może to być kolega lub koleżanka czy specjalista, który wspiera osoby na danej ścieżce. 

4) Budowanie portfolio:

Praktyka jest nieodłącznym elementem sukcesu w IT. Tworzenie własnych projektów, udział w hackathonach, pracowniach i wolontariatach może pomóc Ci zbudować imponujące portfolio, które zwróci uwagę pracodawców.

5) Zdobycie certyfikatów i kwalifikacji: 

W niektórych obszarach IT posiadanie certyfikatów branżowych może znacząco poprawić Twoje szanse na rynku pracy. Zastanów się nad zdobyciem takich certyfikatów, jak CompTIA A+, Cisco CCNA, AWS Certified Solutions Architect, czy certyfikaty dla ról biznesowych jak: PRINCE2, Agile, PSM.  Certyfikacji jest wiele, a każda ze ścieżek kariery posiada listę najczęściej poszukiwanych przez pracodawców.

6) Rozwijanie umiejętności miękkich: 

Oprócz umiejętności technicznych, ważne są także umiejętności miękkie, takie jak komunikacja, praca zespołowa i rozwiązywanie problemów. Pracodawcy często doceniają kandydatów, którzy są zdolni do efektywnej współpracy i komunikacji, a także mają obycie biznesowe i potrafią pracować w zespole. 

7) Networking

Budowanie relacji w branży IT może być kluczowe dla znalezienia pracy, ale też rozwoju. Przyłącz się do lokalnych grup, bierz udział w konferencjach i spotkaniach branżowych, a także zadbaj o własną sieć wsparcia online. Pamiętaj, aby kolejne kroki konsultować ze swoim mentorem. Warto także założyć bloga, na którym pokazuje się swoją aktywność, zabiera głos w dyskusji, czy w ciekawy sposób wspiera się lokalną społeczność swoimi umiejętnościami. Praca w IT to gra zespołowa, w której zaangażowanie się liczy!

Z odpowiednią determinacją osiągniesz wymarzony sukces. Organizacje i firmy, które poszukują nowych pracowników, zwracają szczególną uwagę na talenty pracownika, jego unikatowe umiejętności oraz myślą perspektywicznie. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza, że ekspertów w dziedzinie IT jest ciągle za mało.

 

Outsourcing inżynierów IT – idealna praca na zawsze

Z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że Polsce nadal brakuje 147 tys. specjalistów IT do osiągnięcia średniej (4,5%) UE w zakresie udziału pracowników IT w ogóle zatrudnionych. Brakuje specjalistów od cyberbezpieczeństwa i jest coraz więcej ofert pracy w AI.

Popularnym modelem, w którym pracownicy są zatrudniani jest outsourcing inżynierów i specjalistów IT.  Wysokie kwalifikacje pracowników i stosunkowo niskie w porównaniu do płac w krajach Europy Zachodniej koszty zatrudnienia sprawiają, że Polska jest krajem chętnie wybieranym przez inwestorów. To tutaj poszukiwani są eksperci i kierowane są oferty pracy. W ITDS dostarczamy naszym klientom ekspertów z całego świata.

Firma, w której chcesz pracować

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, planując karierę w branży IT? Zgodnie z wynikami najnowszego badania Hays Poland, wśród blisko 1000 specjalistek i specjalistów, aż 92% uważa kulturę organizacyjną za istotną. My także.  Wybór firmy, dla której będziesz pracował powinien być zawsze zgodny z Twoimi potrzebami i wartościami, pamiętaj, że chodzi tutaj o wieloletni rozwój!
W ITDS dbamy o to to, aby nasi specjaliści byli częścią najlepszych zespołów i mieli dostęp do najlepszych projektów, które są realizowane przy najwyższych standardach, a także o Wasz wieloletni rozwój. Naszą dewizą jest #makeITbetter – staramy się uczynić branżę lepszą, łącząc zawodowe aspiracje specjalistów IT z potrzebami klientów, poszukujących profesjonalnego wsparcia przy swoich projektach. Poznaj nas lepiej.