Jak wygląda rekrutacja specjalistów IT? Poznaj metody weryfikacji kompetencji

17 10
2023

Jak wygląda rekrutacja specjalistów IT? Poznaj metody weryfikacji kompetencji

logo-kwadrat-2-2-2 Author: Michał Warda

Michał Warda – Recruitment Team Lead, 7 lat doświadczenia w branży IT. Umiejętności rekrutacyjne łączy z pasją do technologii, tak aby zapewniać jak najwyższą jakość prowadzonych projektów. Obecnie kładzie nacisk na tworzenie tworzenie własnego zespołu oraz na rozwijanie kompetencji swoich współpracowników.

W Polsce już od lat odnotowuje się duży popyt na programistów i innych specjalistów z branży IT. W ubiegłym roku Polski Instytut Ekonomiczny informował w raportach, że brakuje aż 147 tys. pracowników do tego, by ich udział był na takim poziomie, jak w innych krajach Unii Europejskiej. Nie pomaga fakt, że najbardziej potrzebni są doświadczeni, wykwalifikowani kandydaci. Jak ich znaleźć? W poniższym artykule omówię, jak w praktyce wygląda rekrutacja specjalistów IT!

 

1. Ocena CV / profilu kandydata i pierwszy kontakt z rekruterem

Pierwszym etapem jest podstawowa weryfikacja kandydata, czyli zapoznanie się z jego CV lub profilem, np. w portalu LinkedIn. W ten sposób uzyskuje się wiele przydatnych informacji, dotyczących m.in. wykształcenia, doświadczenia i posiadanych umiejętności. Często zakłada się, że podawane kompetencje są jedynie deklarowane. Dlatego później rekruter sprawdza je w praktyce. Wstępny przegląd pozwala jednak wyselekcjonować osoby spełniające podstawowe wymagania na dane stanowisko.

Specjaliści IT nie zawsze odpowiadają jednak na wiadomości z ofertami pracy, jeśli akurat nie są w trakcie poszukiwań nowej posady. Sytuacja ta stanowi dla rekruterów nie lada wyzwanie. Najlepsi programiści zmieniają pracę dopiero wtedy, gdy dostaną zdecydowanie lepszą propozycję zatrudnienia od innej firmy. Najczęściej otrzymują propozycję z polecenia albo zostają znalezieni przez headhunterów lub firmę outsourcingową. 

2. Rozmowa rekrutacyjna 

Rozmowa rekrutacyjna ma na celu ocenę umiejętności technicznych i praktycznych kandydata, ale również jego kompetencji miękkich. Wbrew pozorom, te ostatnie również mają ogromne znaczenie przy rekrutacji specjalisty IT

Umiejętności interpersonalne, takie jak m.in. komunikatywność czy zdolność zarządzania zespołem, są niezwykle przydatne w pracy. Razem z takimi cechami, jak np. kreatywność, umiejętność rozwiązywania problemów czy nastawienie na rozwój, są uznawane za tzw. kompetencje przyszłości. Są ważne, jak zdolności techniczne, ponieważ współcześnie programiści często pracują w zespołach i mają duży wpływ na rozwój prowadzonych projektów.  

W ramach rozmowy rekruter może także dowiedzieć się, czy kandydat rzeczywiście jest zmotywowany do pracy, zainteresowany proponowanym stanowiskiem i czy  dostosuje się do wymogów firmy w razie zatrudnienia. To też dobra okazja, aby rekruter sprawdził poziom znajomości deklarowanych języków obcych. Wiele stanowisk oferowanych specjalistom IT wymaga umiejętności posługiwania się językiem angielskim na co najmniej średnio-zaawansowanym poziomie. 

Zostań naszym Klientem

3. Weryfikacja kompetencji

Jeśli kandydat zrobi dobre wrażenie podczas rozmowy rekrutacyjnej i zdecyduje się na dalszy udział w rekrutacji, kolejnym etapem powinny być zadania pozwalające zweryfikować jego wiedzę oraz umiejętności. W zależności od zakresu jego przyszłych obowiązków, stosuje się różne metody, takie jak np.:

  • rozmowa techniczna – rekruter lub starszy doświadczeniem specjalista IT sprawdza wiedzę kandydata, zadając mu pytania techniczne, dotyczące języków programowania czy innych zagadnień (związanych z np. cyberbezpieczeństwem, AI, ML, analizą danych). Popularna jest też prośba o podanie rozwiązania przykładowego problemu; 
  • zadanie zdalne – w niektórych przypadkach rekruter może zlecić zadanie do wykonania poza rozmową, do oddania w ustalonym terminie. W ten sposób można nie tylko sprawdzić umiejętności kandydata, ale też jego terminowość;
  • live coding – kandydat ma wykonać zadanie w czasie rzeczywistym (zwykle ok. 30-45 minut), czyli wykonuje tzw. programowanie na żywo. Wykorzystuje się do tego specjalne narzędzia, takie jak np. Codebyte. Dzięki temu rekruter może zdalnie obserwować postępy prac. Po wszystkim kandydat powinien dokładnie opisać, dlaczego zastosował dane rozwiązania, co chciał osiągnąć itp.;
  • pair programming – ciekawa alternatywa live codingu, w której kandydat programuje „w parze” z rekruterem. W tym samym czasie pracują nad tym samym zadaniem – driver (kandydat) pisze kod, a nawigator (rekruter) w czasie rzeczywistym zadaje pytania, zgłasza wątpliwości i znajduje ewentualne błędy;
  • portfolio – kandydata można poprosić o zaprezentowanie autorskich realizacji (np. aplikacji, algorytmu, strony internetowej) albo dostarczenie i omówienie próbki kodu.

Niezależnie od wybranej metody, po zakończeniu weryfikacji kandydat powinien otrzymać feedback od rekrutera. W niektórych przypadkach konieczne może być sprawdzenie jeszcze innych kompetencji, dlatego etap ten może zająć więcej czasu. 

4. Ustalenie warunków zatrudnienia i podpisanie umowy

Kiedy kandydat pomyślnie przejdzie przez etap weryfikacji kompetencji i nadal jest zainteresowany ofertą, można przejść do ostatniej rozmowy. W jej trakcie doprecyzowuje się oraz negocjuje warunki zatrudnienia. 

Według raportu Bulldog Job, specjaliści IT przede wszystkim zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia (według Raportu Płacowego 2023 przygotowanego przez Valueships, średnia pensja wynosi 11427 zł brutto), formę pracy (zdalna lub ewentualnie hybrydowa), a także możliwości rozwoju zawodowego.

Jak znaleźć najlepszych specjalistów IT?

Przy tak dużym deficycie na rynku, rekrutacja specjalistów IT jest wyjątkowo trudna. Najlepsi specjaliści posiadają już zatrudnienie, dlatego pracodawcy mają szansę zrekrutować ich tylko w sytuacji, gdy podejmą decyzję o zmianie pracy na lepszą albo zostaną do tego skutecznie przekonani. Nie bez powodu coraz częściej korzysta się z usług headhunterów oraz firm outsourcingowych. Szczególnie ta druga opcja jest wygodna dla firm, ponieważ całym procesem rekrutacyjnym zajmuje się firma zewnętrzna. 

Szukasz najlepszego specjalisty? Skorzystaj ze wsparcia ITDS – potrafimy wyszukać wykwalifikowanych programistów, którzy najlepiej spełniają wszystkie wymogi oraz odpowiednio zweryfikować ich  kompetencje. Postaw na rozwiązanie, dzięki któremu możesz zaoszczędzić sporo czasu, a także pieniędzy!