World
Country
Language

poland Poland

portugal Portugal

netherlands Netherlands

Poradnik dla dużych przedsiębiorstw – gdzie szukać pracowników IT?

04 10
2023

Poradnik dla dużych przedsiębiorstw – gdzie szukać pracowników IT?

logo-kwadrat-2-2-2 Author: Aleksandra Pyrkosz

Aleksandra Pyrkosz – Business Manager, od 5 lat pracuje w branży IT. Pierwsze kroki stawiałam jako Rekruter. Aktualnie skupia się na budowaniu relacji z klientami oraz konsultantami. Największą satysfakcję w codziennej pracy sprawia jej dopasowanie kandydatów do aktualnych potrzeb naszych partnerów biznesowych, w czym bardzo pomaga jej wcześniejsze doświadczenie.

Rozwój technologii sprawia, że pomimo trudnej sytuacji gospodarczej specjaliści z sektora informatycznego nadal są potrzebni praktycznie w każdej branży. Ogromne zapotrzebowanie doprowadziło jednak do dużego deficytu – w styczniu tego roku szacowano, że brakuje aż 150 tys. pracowników. Przez to bardzo trudno jest znaleźć i zatrudnić odpowiednich kandydatów. Podpowiadamy, jak i gdzie ich szukać!

 

Pracownik IT na wagę złota – jak wygląda sytuacja na polskim rynku pracy?

Sytuacja na rynku IT dynamicznie się zmienia. Skutki wydarzeń ostatnich lat, czyli pandemii COVID-19 i wybuchu wojny na Ukrainie, cały czas są jeszcze odczuwalne. Z jednej strony zagrożeniami są m.in. kryzys gospodarczo-energetyczny i wysoka inflacja, ale z drugiej ogromną szansą dla branży jest rosnąca popularność zagadnień związanych ze sztuczną inteligencją (AI), Internetem Rzeczy (IoT), Blockchainem, Big Data czy cyberbezpieczeństwem.

Zgodnie z raportem koniunktury opublikowanym przez GUS w czerwcu 2023, sektor Informacji i komunikacji razem z sektorem Finansów i ubezpieczeń są w najlepszej sytuacji. Póki co specjaliści nie prognozują załamania w ilości zamówień. Nie ma kryzysu, ale obserwuje się pewne ochłodzenie – eksperci Garton Recruitment w swoim najnowszym raporcie zauważyli, że wiele firm przyjmuje bardziej pasywną postawę.

Jeszcze do niedawna mówiło się o końcu rynku pracownika w branży IT. Czy rzeczywiście tak jest? Nie do końca. Według badań, po spadku zapotrzebowania na specjalistów IT w drugiej połowie 2022 r. popyt znów zaczął wzrastać. 

W I kwartale 2023 r. polski sektor IT odnotował najgorsze wyniki od dwóch lat. Eksperci są jednak zdania, że stopniowe przyzwyczajanie się do niepewnej sytuacji oraz osłabienie inflacji zaczynają już skutkować odbiciem rynku.

Jak znaleźć wykwalifikowanego pracownika IT?

Według danych z raportu Grafton, tylko 30,5% ankietowanych odpowiedziało, że szuka pracy. W praktyce najlepsi specjaliści są już zatrudnieni na UOP albo współpracują w ramach kontraktu B2B. Są szczególnie potrzebni, ale jest ich bardzo mało. 

Wiele firm inwestuje w rozwój juniorów, finansując im studia i dodatkowe kursy zawodowe. Ciekawym sposobem na wyszukiwanie młodych talentów są też rozmaite konkursy czy hackatony (specjalne eventy, tzw. maratony programowania). Nie zawsze jednak firmy dysponują przestrzenią czy odpowiednimi środkami na takie przedsięwzięcia.

Co zrobić, gdy „na już” potrzebny jest doświadczony, wykwalifikowany pracownik IT? Szansą jest moment, w którym specjalista podejmuje decyzję o zmianie pracy albo zaczyna się nad tym zastanawiać – czynnikiem motywującym zwykle jest wyższe wynagrodzenie. Nie będzie on raczej brał udziału w standardowym procesie rekrutacji.

Jeśli szuka się pracownika IT z wysokimi kompetencjami, standardowe ogłoszenia nie wystarczą. W większości przypadków w ogóle nie trafią do odbiorców, ponieważ nie sprawdzają oni takich portali. Zwykle specjalistów nie tylko trudno jest znaleźć – trzeba jeszcze zachęcić ich do współpracy. Z tego względu dobrze sprawdzają się m.in.: 

  • system poleceń wewnątrz firmy – pracownicy często mają znajomych, którzy potencjalnie mogą być zainteresowani nawiązaniem współpracy i można bezpośrednio się do nich zwrócić. Zadanie to powierza się reprezentantom działu HR;
  • headhunting – skorzystanie z usług „łowcy głów”, czyli specjalisty, który wyszuka i zrekrutuje najlepszych kandydatów, np. za pośrednictwem serwisu LinkedIn;
  • outsourcing inżynierów IT – skorzystanie z usług zewnętrznej firmy, która dostarczy doświadczonych i odpowiednio wykwalifikowanych  pracowników na potrzeby wykonania danego zadania, zlecenia czy projektu albo dłuższej współpracy. Zostań naszym Klientem

Czego oczekują pracownicy IT?

Znalezienie dobrego kandydata to dopiero połowa sukcesu – trzeba go jeszcze przekonać do tego, że przedstawiana mu oferta rzeczywiście jest atrakcyjna. Z tego względu warto wiedzieć, że dla pracowników IT nadal przede wszystkim znaczenie mają:

  • wysokość pensji,
  • forma pracy (zdalna lub hybrydowa),
  • elastyczne godziny pracy,
  • forma zatrudnienia (rosnąca popularność kontraktów B2B),
  • benefity, m.in.: prywatna opieka zdrowotna, karnety na siłownię, catering.
  • praca na ciekawych i rozwijających projektach

Dlaczego warto zdecydować się na outsourcing inżynierów IT?

Outsourcing inżynierów IT z wielu względów cieszy się rosnącą popularnością nie tylko w przypadku dużych przedsiębiorstw. W praktyce jest najbardziej wygodnym i oszczędnym rozwiązaniem.

System poleceń, choć skuteczny,  może nie wystarczyć w przypadku gdy potrzebny jest większy zespół specjalistów. Z kolei kandydaci znalezieni przez headhunterów nie zawsze muszą odpowiadać wymogom firmy. W obu tych przypadkach zazwyczaj konieczna jest też stała współpraca, a nie zawsze jest ona potrzebna.

W dużych firmach proces pozyskiwania nowych pracowników IT powinien być maksymalnie przyspieszony i zautomatyzowany. Z tego względu najlepiej jest w całości powierzyć to zadanie zewnętrznej firmie.

Wśród zalet outsourcingu inżynierów IT można wymienić:

  • oszczędność czasu – firma posiada bazę wykwalifikowanych specjalistów, dlatego błyskawicznie znajdzie najlepszego kandydata lub skompletuje cały zespół;
  • oszczędność kosztów – nie trzeba ponosić wydatków związanych z pozyskaniem, rekrutacją czy szkoleniem pracownika;
  • elastyczność i skalowalność – współpraca w ramach outsourcingu może przyjmować różne formy i zmieniać się zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem;
  • bezpieczeństwo – zewnętrzna firma dopilnuje tego, by kandydaci spełniali wszystkie wymogi; sprawdzeni specjaliści minimalizują ryzyko problemów i zwiększają szanse na powodzenie zlecenia/projektu.

Rozważasz outsourcing inżynierów IT? Postaw na profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem. ITDS pomoże Ci szybko znaleźć najlepszych specjalistów, korzystając z naszej bazy  doświadczonych programistów, developerów, analityków biznesowych oraz project managerów. Pomożemy Ci znaleźć idealnego pracownika IT lub skompletować zgrany zespół gotowy do działania!