Dlaczego warto rozważyć Polskę przy nearshoringu IT?

27 06
2024

Dlaczego warto rozważyć Polskę przy nearshoringu IT?

logo-kwadrat-2 Author: Katarzyna Iwanicka

Katarzyna Iwanicka – Nearshore Director z 12-letnim doświadczeniem w IT, telekomunikacji i zarządzaniu sprzedażą. Dzięki solidnemu zapleczu w outsourcingu i zarządzaniu projektami, ma udokumentowane osiągnięcia w pracy z największymi polskimi i międzynarodowymi korporacjami, specjalizując się w budowaniu relacji i zarządzaniu międzynarodowymi zespołami. Agile Project Manager i Scrum Master.

Nearshoring IT i korzystanie z wiedzy i umiejętności polskich specjalistów staje się coraz bardziej popularne w ostatnich latach. Nasz rynek ma wielu wykwalifikowanych inżynierów IT, którzy dzięki swojemu  doświadczeniu i kompetencjom stanowią dużą konkurencję dla specjalistów z Europy Zachodniej. W dobie dynamicznie rozwijającego się rynku i rosnącej potrzeby optymalizacji kosztów, wybór odpowiedniego partnera biznesowego staje się kluczowy. Polska, dzięki swojej strategicznej lokalizacji, wysoko wykwalifikowanej kadrze i konkurencyjnym stawkom, staje się liderem w zakresie nearshoringu IT. Ale to nie wszystko – co jeszcze sprawia, że nasz kraj to idealny wybór dla partnerów biznesowych spoza granic Polski?

Nearshoring a outsourcing IT

Przeniesienie obowiązków realizowanych w danej firmie na podmioty zewnętrzne odbywa się w ramach outsourcingu, natomiast przenoszenie części zadań na podmioty z krajów sąsiadujących odbywa się w ramach nearshoringu. Kraje bliskie geograficznie, położone na tym samym kontynencie posiadają wiele wspólnych cech, np. podobną strefę czasową, a różnice kulturowe nie są aż tak bardzo odczuwalne, jak w przypadku krajów znajdujących się na innych kontynentach. 

Wszystkie te czynniki wpływają na to, że współpraca podmiotów z innych państw w ramach nearshoringu może przebiegać płynniej. Główną zaletą nearshoringu dla osób na rynku pracy jest zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów IT o wysokim poziomie umiejętności oraz komunikatywności. Polska spełnia te cechy, dlatego jest atrakcyjnym miejscem dla rozwoju usług zagranicznych firm.

Nearshoring w Polsce

Według raportu „Badanie społeczności IT” z 2024 roku, dla zagranicznych firm pracuje aż 47,8% inżynierów technologii informacyjnych. Praca dla zagranicznej firmy najczęściej odbywa się zdalnie, co jest niesamowitym udogodnieniem dla kontraktorów. 

Firmy, które chcą konkurować na rynku IT muszą nieustannie szukać nowych rozwiązań, a nearshoring IT jest właśnie jednym z nich.  Najczęściej korzystają z niego startupy technologiczne oraz korporacje, które chcą pozyskać do swoich zespołów największe talenty z zagranicznych rynków.

Zostań naszym Klientem

Polscy programiści na zagranicznym rynku IT

Z raportu Emerging Europe wynika, że Polska zajęła trzecie miejsce w rankingu najbardziej konkurencyjnych rynków dla branży IT w Europie Środkowo-Wschodniej. Polscy programiści wyróżniają się szczególnie wysokim przygotowaniem do swoich obowiązków oraz bardzo dobrą znajomością języka angielskiego. Jak wynika z badań, Polska zajmuje 13 miejsce spośród 111 krajów, co czyni nas światową czołówką pod względem komunikacji w języku angielskim. Warto również wspomnieć o tym, że aż 90% polskich programistów zna język angielski bardzo dobrze, a u 55% jest on głównym językiem używanym w pracy. 

Nearshoring polskich specjalistów cieszy się przede wszystkim dużą popularnością wśród firm z branż programistycznych oraz europejskich producentów gier komputerowych. jak również firm z sektora FinTech operujących na rynku finansowym. Polska ma największą w Europie Wschodniej liczbę talentów w dziedzinie IT – stanowi ona ponad 0,5 mln osób

Nearshoring IT – jakie są najważniejsze korzyści?

Dynamiczny rozwój sektora IT powoduje, że wiele firm z różnych państw szuka nowych rozwiązań na zwiększenie produkcji. Dlatego decydują się na nearshoring, a Polska jest jednym z najchętniej wybieranych krajów w Europie. Co więc firmom zagranicznym daje przenoszenie swoich zadań na specjalistów z Polski? 

Optymalizacja kosztów

Głównym powodem przenoszenia odpowiedzialności na podmioty z innych krajów są niższe koszty. Dlatego państwa takie jak Niemcy czy Wielka Brytania decydują się na zatrudnianie specjalistów z krajów bliskich geograficznie, jak Polska. Polscy specjaliści mogą poszczycić się bardzo wysokim poziomem świadczenia usług przy jednoczesnym zachowaniu bardziej konkurencyjnych stawek. Zagraniczne firmy mogą w ten sposób osiągnąć nawet 40% rocznych oszczędności, co przekłada się na wzrost produktywności innych sektorów firmy.

Szybki czas realizacji i dobra komunikacja

Oprócz tego, że zagraniczne przedsiębiorstwa mogą liczyć na optymalizację kosztów, nie tracą na czasie realizacji powierzonych zadań. Polscy specjaliści z sektora IT przykładają szczególną uwagę do bardzo dobrej komunikacji.

Duże znaczenie w nearshoringu IT ma również podobna kultura blisko położonych geograficznie państw oraz zbieżna strefa czasowa, wspólna z wieloma innymi krajami unijnymi (GMT + 01:00). Przekłada się to te same godziny pracy oraz lepszą, i co najważniejsze, bieżącą komunikację w zespole. Dzięki takiej współpracy nad celami biznesowymi projekty osiągają często lepsze wyniki. 

Prowadzenie działalności a nearshoring

Nearshoring to ogromna szansa dla polskich przedsiębiorców z branży IT, szczególnie że dla idei nearshore na polskim rynku przewiduje się stałą tendencję wzrostową. Potwierdza to wiele czynników – szczególnie globalne trendy oraz chęć obniżenia kosztów pracy. Takie informacje stawiają wiele firm w uprzywilejowanej pozycji. Dzięki współpracy z zagranicznymi przedsiębiorcami mogą liczyć one na ogromny rozwój oraz pracę z nowoczesnymi i innowacyjnymi narzędziami. 

Raport ING „Polska w światowych łańcuchach dostaw. Szanse globalne a ryzyka lokalne” stwierdza, że Polska to jedna z bardziej popularnych lokalizacji dla przeniesienia części zadań biznesowych bliżej europejskich rynków zbytu. Takie rozwiązanie daje zagranicznym firmom krótszy czas dostaw oraz możliwość operowania na terenie Unii Europejskiej. 

Nearshoring z wybranych krajów Europy Zachodniej

Ogromną zaletą Polski jest również to, że leży w Europie Środkowej, czyli w strategicznym miejscu na kontynencie, gdzie można swobodnie łączyć współpracę nie tylko z krajami Europy Zachodniej, ale i Europy Północnej. Kraje skandynawskie coraz częściej nawiązują współpracę na zasadzie nearshoringu ze specjalistami w Polsce. 

Na nearshoring IT i korzystanie ze wsparcia Polskich specjalistów decyduje się wiele krajów leżących po zachodniej stronie Polski. Najczęściej z umiejętności i doświadczenia naszych programistów korzystają kraje takie jak: Niemcy, Francja czy położona na wyspach Wielka Brytania. Dzięki atrakcyjnej lokalizacji w Unii Europejskiej specjaliści z polski mogą zagwarantować zachodnim firmom ten sam czas pracy oraz rozwiniętą infrastrukturę technologiczną. W wyniku współpracy między firmami z blisko położonych państw dochodzi bardzo często do wzrostu innowacyjności rozwiązań i produkcji.