Dlaczego warto rozważyć Polskę przy nearshoringu IT?

27 06
2024

Dlaczego warto rozważyć Polskę przy nearshoringu IT?

logo-kwadrat-2 Author: Katarzyna Iwanicka

Katarzyna Iwanicka – Nearshore Director z 12-letnim doświadczeniem w IT, telekomunikacji i zarządzaniu sprzedażą. Dzięki solidnemu zapleczu w outsourcingu i zarządzaniu projektami, ma udokumentowane osiągnięcia w pracy z największymi polskimi i międzynarodowymi korporacjami, specjalizując się w budowaniu relacji i zarządzaniu międzynarodowymi zespołami. Agile Project Manager i Scrum Master.

Nearshoring IT i korzystanie z wiedzy i umiejętności polskich specjalistów staje się coraz bardziej popularne w ostatnich latach. Nasz rynek ma wielu wykwalifikowanych inżynierów IT, którzy dzięki swojemu  doświadczeniu i kompetencjom stanowią dużą konkurencję dla specjalistów z Europy Zachodniej. W dobie dynamicznie rozwijającego się rynku i rosnącej potrzeby optymalizacji kosztów, wybór odpowiedniego partnera biznesowego staje się kluczowy. Polska, dzięki swojej strategicznej lokalizacji, wysoko wykwalifikowanej kadrze i konkurencyjnym stawkom, staje się liderem w zakresie nearshoringu IT. Ale to nie wszystko – co jeszcze sprawia, że nasz kraj to idealny wybór dla partnerów biznesowych spoza granic Polski?

Nearshoring a outsourcing IT

Przeniesienie obowiązków realizowanych w danej firmie na podmioty zewnętrzne odbywa się w ramach outsourcingu, natomiast przenoszenie części zadań na podmioty z krajów sąsiadujących odbywa się w ramach nearshoringu. Kraje bliskie geograficznie, położone na tym samym kontynencie posiadają wiele wspólnych cech, np. podobną strefę czasową, a różnice kulturowe nie są aż tak bardzo odczuwalne, jak w przypadku krajów znajdujących się na innych kontynentach. 

Wszystkie te czynniki wpływają na to, że współpraca podmiotów z innych państw w ramach nearshoringu może przebiegać płynniej. Główną zaletą nearshoringu dla osób na rynku pracy jest zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów IT o wysokim poziomie umiejętności oraz komunikatywności. Polska spełnia te cechy, dlatego jest atrakcyjnym miejscem dla rozwoju usług zagranicznych firm.

Nearshoring w Polsce

Według raportu „Badanie społeczności IT” z 2024 roku, dla zagranicznych firm pracuje aż 47,8% inżynierów technologii informacyjnych. Praca dla zagranicznej firmy najczęściej odbywa się zdalnie, co jest niesamowitym udogodnieniem dla kontraktorów. 

Firmy, które chcą konkurować na rynku IT muszą nieustannie szukać nowych rozwiązań, a nearshoring IT jest właśnie jednym z nich.  Najczęściej korzystają z niego startupy technologiczne oraz korporacje, które chcą pozyskać do swoich zespołów największe talenty z zagranicznych rynków.

Zostań naszym Klientem

Polscy programiści na zagranicznym rynku IT

Z raportu Emerging Europe wynika, że Polska zajęła trzecie miejsce w rankingu najbardziej konkurencyjnych rynków dla branży IT w Europie Środkowo-Wschodniej. Polscy programiści wyróżniają się szczególnie wysokim przygotowaniem do swoich obowiązków oraz bardzo dobrą znajomością języka angielskiego. Jak wynika z badań, Polska zajmuje 13 miejsce spośród 111 krajów, co czyni nas światową czołówką pod względem komunikacji w języku angielskim. Warto również wspomnieć o tym, że aż 90% polskich programistów zna język angielski bardzo dobrze, a u 55% jest on głównym językiem używanym w pracy. 

Nearshoring polskich specjalistów cieszy się przede wszystkim dużą popularnością wśród firm z branż programistycznych oraz europejskich producentów gier komputerowych. jak również firm z sektora FinTech operujących na rynku finansowym. Polska ma największą w Europie Wschodniej liczbę talentów w dziedzinie IT – stanowi ona ponad 0,5 mln osób

Nearshoring IT – jakie są najważniejsze korzyści?

Dynamiczny rozwój sektora IT powoduje, że wiele firm z różnych państw szuka nowych rozwiązań na zwiększenie produkcji. Dlatego decydują się na nearshoring, a Polska jest jednym z najchętniej wybieranych krajów w Europie. Co więc firmom zagranicznym daje przenoszenie swoich zadań na specjalistów z Polski? 

Optymalizacja kosztów

Głównym powodem przenoszenia odpowiedzialności na podmioty z innych krajów są niższe koszty. Dlatego państwa takie jak Niemcy czy Wielka Brytania decydują się na zatrudnianie specjalistów z krajów bliskich geograficznie, jak Polska. Polscy specjaliści mogą poszczycić się bardzo wysokim poziomem świadczenia usług przy jednoczesnym zachowaniu bardziej konkurencyjnych stawek. Zagraniczne firmy mogą w ten sposób osiągnąć nawet 40% rocznych oszczędności, co przekłada się na wzrost produktywności innych sektorów firmy.

Szybki czas realizacji i dobra komunikacja

Oprócz tego, że zagraniczne przedsiębiorstwa mogą liczyć na optymalizację kosztów, nie tracą na czasie realizacji powierzonych zadań. Polscy specjaliści z sektora IT przykładają szczególną uwagę do bardzo dobrej komunikacji.

Duże znaczenie w nearshoringu IT ma również podobna kultura blisko położonych geograficznie państw oraz zbieżna strefa czasowa, wspólna z wieloma innymi krajami unijnymi (GMT + 01:00). Przekłada się to te same godziny pracy oraz lepszą, i co najważniejsze, bieżącą komunikację w zespole. Dzięki takiej współpracy nad celami biznesowymi projekty osiągają często lepsze wyniki. 

Prowadzenia działalności a nearshoring

Nearshoring to ogromna szansa dla polskich przedsiębiorców z branży IT, szczególnie że dla idei nearshore na polskim rynku przewiduje się stałą tendencję wzrostową. Potwierdza to wiele czynników – szczególnie globalne trendy oraz chęć obniżenia kosztów pracy. Takie informacje stawiają wiele firm w uprzywilejowanej pozycji. Dzięki współpracy z zagranicznymi przedsiębiorcami mogą liczyć one na ogromny rozwój oraz pracę z nowoczesnymi i innowacyjnymi narzędziami. 

Raport ING „Polska w światowych łańcuchach dostaw. Szanse globalne a ryzyka lokalne” stwierdza, że Polska to jedna z bardziej popularnych lokalizacji dla przeniesienia części zadań biznesowych bliżej europejskich rynków zbytu. Takie rozwiązanie daje zagranicznym firmom krótszy czas dostaw oraz możliwość operowania na terenie Unii Europejskiej. 

Nearshoring wybranych krajów Europy Zachodniej

Ogromną zaletą Polski jest również to, że leży w Europie Środkowej, czyli w strategicznym miejscu na kontynencie, gdzie można swobodnie łączyć współpracę nie tylko z krajami Europy Zachodniej, ale i Europy Północnej. Kraje skandynawskie coraz częściej nawiązują współpracę na zasadzie nearshoringu ze specjalistami w Polsce. 

Na nearshoring IT i korzystanie ze wsparcia Polskich specjalistów decyduje się wiele krajów leżących po zachodniej stronie Polski. Najczęściej z umiejętności i doświadczenia naszych programistów korzystają kraje takie jak: Niemcy, Francja czy położona na wyspach Wielka Brytania. Dzięki atrakcyjnej lokalizacji w Unii Europejskiej specjaliści z polski mogą zagwarantować zachodnim firmom ten sam czas pracy oraz rozwiniętą infrastrukturę technologiczną. W wyniku współpracy między firmami z blisko położonych państw dochodzi bardzo często do wzrostu innowacyjności rozwiązań i produkcji.