Jakiego trybu pracy poszukują obecnie pracownicy IT? Obecne trendy w branży IT

01 06
2023

Jakiego trybu pracy poszukują obecnie pracownicy IT? Obecne trendy w branży IT

logo-kwadrat Author: Olena Witowska

Olena Witowska – od ponad 5 lat związana z branżą IT, aktualnie Recruitment Team Lead w ITDS. Absolwentka Psychologii na Uniwersytecie Warszawskim. Do jej głównych zadań należy pozyskiwanie kandydatów w oparciu o wymagania klientów oraz kompleksowy proces rekrutacji. Olena koncentruje się na budowaniu zespołu jako Team Leader i szkoleniu nowych pracowników w zakresie pozyskiwania i rekrutacji najlepszych kandydatów. Aktywnie rekrutuje specjalistów IT, zwłaszcza w dziedzinie Big Data, cyberbezpieczeństwa i projektowania rozwiązań.

Praca zdalna stała się codziennością dla wielu specjalistów z branży IT. Pandemia w dużej mierze przyczyniła się do popularyzacji tego modelu współpracy. Czy obecnie, gdy sytuacja relatywnie się ustabilizowała, programiści chętnie wracają do biur? W poniższym artykule przeanalizuję oczekiwania programistów względem ofert zatrudnienia oraz przyjrzę się aktualnym trendom, uwzględniając raport Praca zdalna i hybrydowa w IT” przygotowanego przez No Fluff Jobs i Ringier Alex Springer, jak również inne badania.

Jaki tryb pracy cieszy się największym powodzeniem w IT?

Od wybuchu pandemii minęły już ponad 3 lata. Sytuacja zaczęła wracać do normy, ale przyczyniła się do istotnych zmian na rynku pracy IT, z których większość specjalistów nie chce rezygnować.

Praca zdalna

Aktualnie aż 61% specjalistów IT pracuje w pełni zdalnie. Kiedy obostrzenia związane z przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19 zmusiły pracodawców do wysłania swoich pracowników do domów, odkryto liczne zalety takiego rozwiązania, rozbudzając dyskusję w branży IT.

Możliwość pracy zdalnej stała się nowym standardem w IT, ale trend ten oczywiście nie doprowadzi do zamknięcia biur. Jeśli jednak pracodawcy mimo wszystko preferują przynajmniej okazjonalne wizyty w biurze, muszą skupić się na budowaniu odpowiedniej kultury organizacyjnej w firmie, spełniającej oczekiwania swoich pracowników.

Warto podkreślić, że programiści i inni specjaliści IT według badań No Fluff Jobs oceniają pracę zdalną na 4,5/5. Tak wysoki wynik to dowód na to, że ten tryb pracy stał się już po prostu nową normą w branży IT.

Praca hybrydowa

Praca hybrydowa jest zdecydowanie mniej doceniana przez pracowników IT. W tym samym badaniu średnia ocena wyniosła tylko 3,5/5. Pracodawcom, którym zależy na tym, by przekonać swoich podwładnych do tego trybu jest trudniej, ponieważ aż 55,8% respondentów z grupy, która nie chce wracać do biura, wolałby w ogóle się w nim nie pojawiać.

Trendy w pracy IT – jakie są wymagania pracowników?

Według badań No Fluff Jobs aż 96% specjalistów IT chce pracować w pełni zdalnie lub hybrydowo. Co więcej, aż 56% respondentów deklaruje, że zacznie szukać nowej pracy, jeśli utraci możliwość do wykonywania jej zdalnie (55%, jeśli hybrydowo). Pracodawcy muszą mieć tę kwestię na względzie, jeśli chcą utrzymać w zespole swoich najlepszych pracowników. Sama możliwość jednak nie wystarczy. Taki tryb pracy trzeba odpowiednio zorganizować.

Jakich warunków pracy oczekują specjaliści IT?

Według Raportu z Badania Społeczności IT 2023 przygotowanego przez BulldogJob, specjaliści IT oczekują następującego wsparcia od pracodawców:

  • zapewnienia dobrej komunikacji z zespołem (62%),
  • możliwości elastycznego podziału czasu na pracę i obowiązki domowe (60%),
  • dofinansowania wyposażenia miejsca pracy (44%),
  • dofinansowania mediów, tj. częściowego pokrywania rachunków za prąd, internet (34%),
  • wparcia psychologa (9%).

W obliczu nowych przepisów pracodawca koniecznie musi zadbać o te kwestie. Ustawa z dnia 1 grudnia 2022 r. wprowadziła do Kodeksu pracy pojęcie „praca zdalna”, jednocześnie uchylając przepisy dot. Telepracy (nowe przepisy weszły w życie z dniem 7 kwietnia 2023 r.). Zgodnie z tymi zmianami obie strony muszą dokładnie omówić warunki zatrudnienia w takim trybie.

Jak specjaliści z branży IT szukają pracy?

Z analiz the: protocol wynika, że niezmiennie najważniejszymi zagadnieniami dla specjalistów IT poszukujących zatrudnienia są:

  • tryb pracy, 
  • wysokość wynagrodzenia,
  • rodzaj projektu dostosowany do umiejętności. 

Kandydaci są najmniej skłonni do odpowiadania na ogłoszenia, w których nie sprecyzowano trybu pracy. Wielu z nich w ogóle ich nie widzi, korzystając z narzędzi filtrujących i wyszukując tylko pracę zdalną lub hybrydową. 

Jakie ogłoszenia cieszą się największym zainteresowaniem?

Największym powodzeniem cieszą się ogłoszenia oferujące pracę zdalną i hybrydową, w których transparentnie przedstawiono wszystkie warunki zatrudnienia, łącznie z „widełkami”, proponującymi zarobki adekwatne do zakresu obowiązków i oczekiwanego poziomu doświadczenia.

Co ciekawe, nową tendencją jest powrót do zwracania uwagi na lokalizację biura, nawet jeśli docelowo nie szukają pracy stacjonarnej. Nietrudno jest zauważyć, że coraz więcej pracodawców mimo wszystko preferuje model hybrydowy. Z tego względu kwestia ta znów zaczyna być istotna.

Pracownikom w dużej mierze oczywiście zależy także na tematyce projektu, w którym mają brać udział, a także na perspektywach rozwoju, itp.

Dołącz do nas

Oczekiwania specjalistów branży IT co do pracy zdalnej – skąd wynikają?

Dlaczego pracownicy branży IT preferują model pracy zdalnej? Według badań No Fluff Jobs 62,8% respondentów dzięki niej zauważyło u siebie wyraźny wzrost samopoczucia oraz produktywności. W porównaniu aż 57,7% uczestników oceniło ją jako lepszą od pracy stacjonarnej, a tylko 29,3% stwierdziło, że ich wydajność była taka sama, jak w biurze.

Badani przyznają również, że:

  • czują więcej swobody (4,37%),
  • mają więcej czasu na obowiązki domowe (3,86%),
  • mają więcej czasu dla siebie (3,84%),
  • czują większą więź z rodziną lub partnerem/-ką (3,75%),
  • poznają więcej osób z innych lokalizacji (2%).

Pracodawcy są niejako zmuszeni do przystosowania się do tej sytuacji. Ogromne zapotrzebowanie na specjalistów IT sprawia, że skłaniają się do kompromisów. Wiele z nich odkryło również, że model ten może z powodzeniem przyczynić się do lepszego funkcjonowania całej organizacji. Zadowoleni, wydajni programiści to przecież ogromna szansa na rozwój firmy.

Zdaniem pracowników IT największymi zaletami możliwości pracy zdalnej/hybrydowej są:

  • brak konieczności dojazdów do biura (40,1%),
  • możliwość pracy z dowolnego miejsca (18,2%),
  • możliwość pracy z domu (11,6%)
  • wyższa wydajność w pracy (10,5%),
  • możliwość spędzenia większej ilości czasu z rodziną (9,4%),
  • elastyczny grafik (7,5%).

Jak zmienia się branża IT – czy następuje już ewolucja rynku pracy?

Wiele mówi się o tym, że chociaż w ostatnich latach można było obserwować rynek pracownika w branży IT, zdaniem ekspertów właśnie się kończy. Liczba ofert pracy spada, a pracodawcy kładą większy nacisk na dodatkowe umiejętności (tzw. kompetencje przyszłości), związane nie tylko stricte z programowaniem, ale też z zarządzaniem, komunikacją ze współpracownikami i klientem, kreatywnością, itp. Nie wystarczą studia informatyczne i idealnie opanowane języki programowania – ogromne znaczenie ma doświadczenie, znajomość najnowocześniejszych technologii oraz umiejętności, którymi może pochwalić się dobry manager.

Jakie cechy kandydatów zwiększają szanse na zatrudnienie?

W najlepszej sytuacji są utalentowani seniorzy, posiadający umiejętności poparte wieloletnim doświadczeniem. Wykwalifikowany programista, który na bieżąco się rozwija, może liczyć na korzystne oferty od polskich i zagranicznych firm. Obecnie trudno o bardzo dobrą pracę zaraz po ukończeniu studiów.

Warto też zwrócić uwagę na to, jak duża jest rotacja w pracy w branży IT. Pracodawcy chcą dłużej współpracować z programistami, ale ci często preferują krótsze projekty oraz cenią sobie możliwość szybkiej zmiany, w razie gdyby znaleźli jeszcze lepszą opcję. To kolejny argument, dla którego praca zdalna jest po prostu wygodniejsza.

Preferowany tryb pracy w branży IT – podsumowanie

Rynek pracy IT dynamicznie się zmienia. Z jednej strony rosną średnie zarobki, ale w rzeczywistości wartość pieniądza spada wraz z rosnącą inflacją. Na ten moment boom się skończył – tylko programiści o najlepszych kwalifikacjach mają dużą swobodę w wyborze ofert i negocjowaniu warunków do swoich indywidualnych potrzeb. Jedno jest jednak pewne – branża IT przeszła na pracę zdalną/hybrydową i wiele wskazuje na to, że ten trend się utrzyma.