KYA – Know your assets. Tak zmienia się dziś eleasing. Relacja z eLeasing Day 2022

24 05
2022

KYA – Know your assets. Tak zmienia się dziś eleasing. Relacja z eLeasing Day 2022

group-767 Author: Daniel Komarynskyi

Leasing jest obecny w okół nas od lat. Zaczął się od idei na wymianę dóbr. Leasing jaki znamy pojawił się w XIX wieku kiedy różne dobra były wypożyczane za konkretną cenę z obowiązkiem zwrotu. W dzisiejszych czasach, wszyscy mówimy o eLeasingu, który opiera się na tych samych zasadach, lecz przyszedł z ucyfrowieniem i nowymi technologiami. W każdym razie, leasing jest częścią globalnej gospodarki i jest narzędziem, które pomaga milionom ludzi i firm na sfinansowanie ich zapotrzebowań w codziennej działalności.

eLeasing – nie tylko dobra i produkty

W taki sam sposób jak leasing stał się częścią globalnej gospodarki, stał się również częścią mnie, gdy dołączyłem do ITDS w 2017. Miałem możliwość pracować z poważnymi międzynarodowymi graczami, poznałem mądrych ludzi, ukończyłem kilka rozbudowanych projektów. przez to powiedzieć, że zdobyłem mnóstwo doświadczenia. Doświadczenie nie tylko związane z leasingowanym produktów i tego,  jak odbywa się praca w innych krajach, ale również jak pracować w grupie w międzykulturowym środowisku oraz jak zautomatyzować procesy biznesowe. Wiem teraz dużo więcej  o oczekiwaniach klientów,  także wzbogaciłem swoje miękkie kompetencje.

KYC – > KYA. Kiedyś “Klient nasz pan”, dziś “Co mogę mu zaoferować?”

 Posiadając to całe tło doświadczeń, odkryłem jedną interesującą lukę w koncepcie leasingu. Firmy leasingowe czy handlarze mają tendencję do patrzenia tylko w kierunku klientów, skupiając się na KYC (Know Your Customer/Znaj Swojego Klienta), cenniku, odpisach i produktach. Takie podejście to nic złego, lecz aby układanka była kompletna trzeba również znać swoje przedmioty finansowane.

Wraz z kolegami z ITDS Riadh Chaabouni, Charles Gamba, Paulo Bras and Bartosz Leszczyński dokładnie omówiliśmy ten temat i doszliśmy do konkluzji, którą musimy podzielić się ze światem. Właśnie tak narodził się koncept KYA (Know Your Asset/Znaj Swoje Przedmioty Finansowane), który został zaprezentowany na konferencji eLeasing Day 4.0 w Warszawie, 10 Maja 2022 roku, zorganizowaną przez Związek Polskiego Leasingu (ZPL).

Bądź świadom swojej wartości

Powstał zamysł, aby przekonać firmy leasingowe i handlarzy żeby poznali swoje przedmioty finansowane za pomocą technologii IoT “Internetu Rzeczy”. Wprawdzie przedmiot finansowany to nic innego jak dobro lub przedmiot, które ma określoną wartość. Zależność jest prosta: im dłużej trzyma wartość tym dłużej może być wykorzystywane przez biznes. Znajomość swoich przedmiotów finansowanych może przynieść dużo korzyści, takie jak wydłużenie jego użytkowalności, zmniejszenie narażenia na ryzyko i nadawanie uczciwych cen. Z wydłużonym okresem użytkowalności przedmiotów finansowanych, aktualną ceną rynkową, odpowiednim użytkowaniem przez klienta, lokalizacją i aktualnym stanem przedmiotu finansowanego, twój biznes może zaoszczędzić dużo pieniędzy na ponownym wykorzystaniu lub  po prostu sprzedaży w odpowiednim momencie. Powinniśmy również bardziej troszczyć się o naszą planetę, o przyszłość naszych dzieci. Poprzez dawanie aktywom drugiego życia, możemy to osiągnąć. Dlatego KYA musi stać się nowym standardem dla leasingu.

Nowe standardy, nowe wyzwania

Niemniej jednak, nowe standardy zawsze rodzą nowe wyzwania. Po pierwsze, powinno się zbierać wiele nowych informacji o przedmiotach finansowanych, takich jak: lokalizacja GPS, status, przebieg, emisje CO2, zniszczenia, czy znaki zużycia. Z Internetem Rzeczy to nie powinien być problem. Po drugie, KYA powinno być uregulowane, tak samo jak KYC czy GDPR kiedy się pojawiły. Trzecim i prawdopodobnie najważniejszym wyzwaniem jest zmiana nastawienia klienta do przedmiotu finansowanego. To idzie ramię w ramię z mentalnością ponownego używania przedmiotu finansowanego przez wszystkie strony użytkowe. Ostatecznie, narzędzia biznesowe muszą być gotowe do wprowadzenia KYA.

Świat zmienia się błyskawicznie, a koncept leasingu wraz z nim. Naprawdę wierzę, że KYA jest częścią tej zmiany, ażeby leasing stał się jeszcze lepszy!