Era outsourcingu IT. Dlaczego ten model zdobywa tak wielu zwolenników?

27 05
2022

Era outsourcingu IT. Dlaczego ten model zdobywa tak wielu zwolenników?

group-767 Author: Anna Szczerbak, ITDS Polska

 

Czym jest outsourcing IT?

W celu zapewnienia pomyślnej realizacji projektów IT, spółki decydują się na różne modele współpracy. Jednym z najbardziej popularnych i wydajnych jest outsourcing inżynierów IT. Przy takim rozwiązaniu spółki mogą w pełni korzystać z usług zewnętrznych specjalistów bez ponoszenia niespodziewanych kosztów. Oczywiście, równolegle z popularnością tego pojęcia, pojawiają się wątpliwości odnośnie funkcjonalności, rzetelności i ogólnych korzyści płynących z tej formy współpracy. Jednakże najlepszym sposobem na wykorzystanie potencjału modelu team leasingu jest zrozumienie jej podstawowych założeń. Aby dokładniej zdefiniować to pojęcie, można powiedzieć, że jest to usługa polegająca na przypisywaniu poszczególnych inżynierów do zespołu, który wykonuje zadania dla organizacji klienta; są oni zatrudnieni przez zewnętrzną spółkę wyspecjalizowaną w rekrutacji talentów IT, jak na przykład ITDS Polska. Do opisania tego rodzaju usługi na naszym rynku często używane są różne pojęcia, takie jak team / body leasing, staff augmentation czy IT project staffing. Ich podstawowe znaczenie odzwierciedla to, czym zajmują się spółki takie jak ITDS Polska.

W bardziej tradycyjnym ujęciu outsourcing miał zastosowanie do sprzętu, zarządzania serwerami, centrów danych, sieci i linii kodu. Chmura obliczeniowa oraz technologia IoT sprawiły, że usługi te są bardziej złożone, a jednocześnie bardziej elastyczne. Zmiana rynkowa związana z przeróżnymi kamieniami milowymi gospodarki światowej znacznie wpłynęła na sposób zarządzania oraz koordynację IT. Światowe kryzysy, jak ten w 2008 r., lub pandemia COVID-19, zmieniają nasze podejście do pracy zdalnej i na nowo definiują zapotrzebowanie na zasoby w ramach organizacji. Ponieważ procesy te zachodzą się równolegle, outsourcing inżynierów IT jest jednym z najszybciej rozwijających się modeli.

Rozwój przeróżnych specjalizacji i technologii w obszarze inżynierii IT skutkuje coraz większym rozdrobnieniem rynku. Szeroki wachlarz możliwości pozwala organizacjom na zwiększanie wymagań i napędza coraz większą rywalizację pomiędzy dostawcami usług. Największy rynek IT jest w regionie Azji i Pacyfiku, a w skali światowej w 2021 roku, rynek outsourcingu IT wyceniony był na 526,6 miliardów USD. Przewiduje się, że do 2027 roku kwota ta wynosić będzie 682,3 miliardy USD. Wiele źródeł podaje, że najczęściej outsourcowani są inżynierowie specjalizujący się w tworzeniu i utrzymywaniu aplikacji. Na przykład światowy lider na naszym rynku, Accenture, odnotował w 2021 roku wzrost w tym obszarze biznesowym o 15% w ujęciu rocznym. Zwiększenie zatrudnienia w ITDS Polska do ponad 300 konsultantów w 2022 r. oraz plan na podwojenie tej liczby w kolejnym roku pokazują, że również polski rynek rozwija się bardzo dynamicznie.

Outsourcing IT. Jak to działa?

Jako główna motywacja spółek korzystających z outsourcingu inżynierów IT zazwyczaj wskazywana jest optymalizacja kosztów. Jest to najbardziej opłacalny sposób na wzbogacenie zespołu o doświadczonych i utalentowanych specjalistów IT. Dzięki temu możliwe jest znaczne skrócenie czasu potrzebnego na przeprowadzenie rekrutacji, wybór inżyniera z idealnie dobranym zestawem umiejętności i rozpoczęcie współpracy według modelu biznesowego, który skutecznie spełni swoją rolę w zakładanym przez klienta budżecie. Outsourcing inżynierów IT jest sposobem na skrócenie czasu potrzebnego na wprowadzenie produktu na rynek i uniknięciu opóźnień. Pokazuje to podejście organizacji, które zaczęto obserwować pod koniec pierwszej dekady lat dwutysięcznych. W następstwie na rynku zaczęły powstawać odpowiednie usługi, które zaspokoiłyby te potrzeby. I tę rolę spełnia właśnie ITDS Polska.

Dowiedz się więcej o eleasingu: KYA – Know your assets. Tak zmienia się dziś eleasing

Jest to działanie na wielu poziomach. Spółka zapewniająca usługi outsourcingowe musi sprawnie monitorować inżynierów i rozwijać stałą współpracę z najlepszymi z nich. Jednocześnie konieczna jest obserwacja rynku klientów tak, by możliwe było zidentyfikowanie, które organizacje potrzebują poszczególnych inżynierów lub całych zespołów inżynierów (omówienie usługi zwanej „managed capacity” w naszych kolejnych wpisach na blogu), do skutecznej realizacji projektów. Proces wydaje się jasny, lecz kluczowym jest zidentyfikowanie i zrozumienie technologii wykazujących tendencje wzrostowe, ich stosowanie i dysponowanie właściwym zestawem narzędzi do wypracowania stałej bazy klientów.

Rotacja na rynku i liczba spółek pojawiających się w tej branży pokazuje, że istnieje bardzo duże zapotrzebowanie na te usługi. Co więcej, praktycznie wszystkie sektory gospodarki przejawiają zainteresowanie outsourcingiem inżynierów IT; są to między innymi sektor finansowy, e-commerce, przemysł farmaceutyczny, medyczny i telekomunikacyjny. Właśnie z tego powodu, pomimo coraz bardziej konkurencyjnego rynku i rosnącej ilości pośredników outsourcingowych, żaden z tych graczy nie musi obawiać się o swoją pozycję. Zapotrzebowanie jest wysokie, a więc konkurencja jest zdrowa i motywująca.

Model ten jest niezwykle korzystny dla inżynierów. Odnosi się to nie tylko do atrakcyjnych pakietów wynagrodzeń, zdobywania kompetencji, w obszarach związanych z inżynierią i kodowaniem, a także do możliwości bycia zaangażowanym w różnorodne projekty. Inżynierowie IT outsourcowani przez ITDS Polska mogą liczyć na najciekawsze projekty w globalnych środowiskach i zróżnicowanych branżach. Jakość świadczonych przez inżynierów usług jest oceniania na podstawie feedbacku klientów oraz okresowych ocen umiejętności po to, aby zadowoleni byli zarówno klient końcowy jak i sam inżynier. Ze starannie dobranym zespołem spółka może liczyć na skuteczne wdrażanie projektów IT, rozwój produktów oraz integrowanie rozwiązań. Tworzy to idealną synergię, w której połączenie stabilności finansowej i samodoskonalenie pomagają biznesowi w rozwoju.

Zostań naszym Klientem

Dlaczego warto korzystać z outsourcingu IT?

To często wybierana opcja, która pozwala na osiągnięcie sukcesu biznesowego, zapewnienie opłacalności oraz stabilnych zysków. Organizacje mogą realizować projekty bez konieczności tworzenia i rekrutowania całych zespołów wyłącznie na potrzeby jednego projektu.

Najlepszą opcją jest zwrócenie się do spółki outsourcingowej takiej jak ITDS Polska, która dysponuje dużą siecią specjalistów, jest w stanie zagwarantować jakość zapewnianych usług, i która będzie towarzyszyła w znalezieniu najlepszego rozwiązania zarówno dla potrzeb projektowych swoich klientów, jak i dopasuje się do założonego budżetu. That’s not the entire picture though. Sześć lat temu, gdy ITDS Polska stawiała pierwsze kroki na polskim rynku, naprawdę potrzebna była perspektywa wizjonera, by dostrzec, że outsourcing inżynierów IT jest drogą do biznesowego i finansowego sukcesu. Mieliśmy okazję wspierać jednych z największych graczy w bankowości, płatnościach czy sektorze e-commerce w zaspokojeniu ich potrzeb rekrutacyjnych w jak najkrótszym czasie. Nasz zespół dysponuje nie tylko ekspercką wiedzą na temat rynku IT, która jest niezbędna w zrozumieniu potrzeb klientów, ale przede wszystkim opiera współpracę na partnerskim podejściu.

Brzmi ciekawie? Skontaktuj się z nami i znajdź najlepszych inżynierów IT o wiedzy odpowiadającej Twoim potrzebom!

Anna Szczerbak – Dyrektor Wykonawcza i Członek Zespołu Zarządzającego na Polskę. Anna dołączyła do ITDS Polska w 2017 roku; od tego czasu rozpoczęła i rozwinęła relacje biznesowe z wieloma klientami ITDS Polska, skutecznie zarządza swoim zespołem Business Managerów oraz inżynierów IT. Anna uwielbia rozmawiać o potrzebach swoich Klientów i proponować dopasowane do nich rozwiązania, które skutkują elastycznym modelem zatrudniania najlepszych inżynierów IT.