Rekrutacje na stanowiska juniorskie w IT

08 12
2023

Rekrutacje na stanowiska juniorskie w IT

logo-kwadrat-3 Author: Natalia Cendrowska

Natalia Cendrowska – doświadczona rekruterka IT z prawie półtorarocznym doświadczeniem, specjalizująca się w poszukiwaniu i selekcji talentów w dynamicznej branży technologicznej, zwłaszcza w rolach z zakresu cybersecurity. Stawia na profesjonalizm, empatię i skuteczne dopasowywanie kandydatów do unikalnych potrzeb klientów. W obszarze rekrutacji IT, angażuje się w budowanie trwałych relacji i wspieranie sukcesów zespołów.

Rekrutacja na stanowiska juniorskie w branży IT to nie tylko wybór z listy ofert o pracę. To podróż związana z odkrywaniem swoich umiejętności, konieczność ciągłego uczenia się i dostosowywania się do dynamicznie zmieniającego się środowiska technologicznego. Warto się do niej dobrze przygotować. Jak to zrobić?

Stanowiska juniorskie – od czego zacząć?

Specjaliści z Just Join IT przeanalizowali ponad 85 000 ofert pracy dla osób z branży IT, na które mogły aplikować od stycznia do czerwca 2023 roku. Według ich analiz,  łączna liczba ogłoszeń zmniejszyła się o 1,75% tym okresie, a miesięczna liczba aktywnych ofert była niższa średnio o 8,36%, niż w drugiej połowie 2022 roku. 

Największe spadki odnotowano w liczbie ogłoszeń dla juniorów. W I półroczu 2023 roku takich ogłoszeń pojawiło się dokładnie o 26,76% mniej niż w drugim półroczu roku 2022. Pomimo tego, pensje na stanowiskach juniorskich wzrosły średnio o niemal 15%.
Pracodawcy nadal chętnie rekrutują na stanowiska juniorskie, a także szukają osób na stanowiska stażystów, praktykantów, młodszych specjalistów i asystentów. Może to być świetnym początkiem dla osób, które chcą wejść do branży IT i przekonać, się czy taka praca im odpowiada.

Droga ku Cyfrowej Dekadzie:świat w 2030 roku – co musisz wiedzieć?

Warto wiedzieć, że program „Droga ku cyfrowej dekadzie”, wraz z konkretnymi celami i założeniami na rok 2030,  wyznacza kierunek transformacji cyfrowej Europy. 

Czego dokładnie dotyczy? Umiejętności cyfrowych, transformacji cyfrowej przedsiębiorstw, bezpiecznej i zrównoważonej infrastruktury cyfrowej, a także cyfryzacji usług publicznych. Jak to wygląda w praktyce?

  • Transformacja cyfrowa przedsiębiorstw zakład m.in. wykorzystanie nowych technologii: aż 75% przedsiębiorstw w UE powinno korzystać z chmury, AI lub dużych zbiorów danych. 
  • E-rozwój scale-upów i zwiększenie dostępu do finansowania, aby podwoić liczbę tzw. jednorożców w UE, czy zajęcie się kwestią opóźnienia w rozwoju technologicznym
  • Ponad 90% MŚP powinno osiągnąć co najmniej podstawowy poziom wykorzystania technologii cyfrowych. 
  • Jeśli chodzi o specjalistów w dziedzinie ICT, obszar ten powinien obejmować 20 mln osób oraz osiągnąć większą równowagę płci w tym zawodzie. 
  • Podstawowe umiejętności cyfrowe powinno posiadać minimum 80 % ludności.

W celu pomiarów postępów w realizacji każdego z celów na 2030 roku stworzono DESI – ustrukturyzowany, przejrzysty i wspólny system monitorowania oparty na indeksie gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego.

Transformacja i jej cele oznaczają, że umiejętności cyfrowe, a także ich rozwój jest wysoce pożądany. Branża IT to po prostu branża przyszłości.

Dołącz do nas

Przygotowanie do pierwszej pracy jako junior

W związku z dynamicznym wykorzystaniem AI, a także coraz większym wykorzystaniem niedocenianych jeszcze w pełni rozwiązań jak Blockchain, IoT, a także innych popularnych obszarów jak DevOps, Big Data, czy cyberbezpieczeństwo na osobę chcącą pracować w IT czeka wiele ciekawych wyzwań.

Warto wykorzystać nadchodzące lata, aby bardziej określić swoje zainteresowania oraz kierunki rozwoju w IT. Nie zaniedbuj przy tym innych umiejętności: analityczne myślenie, kreatywność, komunikacja oraz zaawansowana znajomość technologii według raportu Światowego Forum Ekonomicznego będą bardzo poszukiwane wśród pracowników

 

Co powinieneś przygotować przed rozmową kwalifikacyjną?

Rekrutacja na stanowiska juniorskie jest szczególnie istotna, ponieważ na rynku pracy jest wiele osób, które chcą spróbować swoich sił w tej branży. Na jedno miejsce pracy przypada nawet kilkadziesiąt czy kilkaset osób. 

Rekruterzy przykładają szczególną uwagę do przygotowania do rozmowy, edukacji, a także kompetencji miękkich, znajomości branży, czy dodatkowych predyspozycji.  Szykując się do znalezienia pracy na stanowisku juniorskim, pamiętaj o następujących elementach:

1) Przygotuj atrakcyjne portfolio i CV:

Stwórz portfolio, w którym zaprezentujesz projekty, nad którymi pracowałeś. Może być to zarówno praca wykonana w ramach zajęć na studiach,  jak i projekty osobiste. Skoncentruj się na swoich umiejętnościach i doświadczeniu związanym z technologiami, które są istotne dla stanowiska juniorskiego. Dostosuj CV do wymagań konkretnego stanowiska, podkreślając umiejętności i osiągnięcia, które są istotne dla pracodawcy.

2) Przygotuj się do rozmowy z konkretnym pracodawcą 

W tym przypadku powinna dla Ciebie mieć znaczenie wybrana firma, jej projekty, kultura organizacyjna, a także stawiane przed Tobą wyzwania i zadania. Branża IT obecnie oferuje wysokie zarobki, jednak bez elementarnego poziomu pasji i zainteresowania tematem nie odnajdziesz w niej spełnienia.

3) Przygotuj plan i wizję swojego rozwoju

Stanowisko juniorskie to dopiero start. Praca w tym sektorze to nieustanny rozwój, edukacja, a także często konieczność certyfikacji. Te zresztą są cenione i szanowane przez pracodawców, ponieważ potwierdzają zakres i Twoją wiedzę w określonym zakresie. Część pracodawców wspiera swoich pracowników na tej ścieżce i organizuje rozmaite szkolenia. W niektóre certyfikaty będziesz musiał zainwestować sam.

4) Znajdź mentora i swoją przestrzeń w tej branży

Pamiętaj, nie musisz zawsze uczyć się i poszukiwać informacji sam. Warto, abyś na początku drogi i w trakcie rozwoju posiadał swojego mentora, który pomoże Ci w znalezieniu konkretnego kierunku. Zadawanie pytań, rozmowy, analiza własnej sytuacji, czy branży będzie dla Ciebie zdecydowanie bardziej transparentna i łatwiejsza.

Dodatkowo, bierz udział w spotkaniach, warsztatach, kursach, czy hackatonach. Odkrywaj przestrzeń dla siebie zarówno w sieci, jak i offline. To wzbogaci Twoje życie, a także pozwoli na dobre stać się częścią społeczności. Dzięki temu łatwiej odnajdziesz też interesujące Cię oferty pracy w IT oraz projekty.

5) Zadbaj o profesjonalną obecność w sieci 

LinkedIn jest obecnie jednym z największych portali dla profesjonalistów. Warto więc, abyś założył tam konto. Możesz stworzyć swoją wizytówkę w sieci, bloga, czy ciekawy projekt, który będzie pokazywał Twoje umiejętności. Pokaż co jest dla Ciebie ważne, czym się interesujesz i jakie idee są Ci bliskie. 

Twój rozwój ma znaczenie – nigdy nie trać czasu ani motywacji

Co jeszcze możesz zrobić, aby dobrze zaprezentować się na pierwszej rozmowie w branży IT? Oto lista niezbędnych działań:

  • Sprawdź listę najpopularniejszych pytań na rozmowę kwalifikacyjną w IT. 
  • Przeprowadź testy swoich kompetencji i mapuj własne zasoby. 
  • Przygotuj się do rozmowy o własnym stylu pracy, komunikacji, rozwiązywaniu problemów, czy roli w grupie. 
  • Przećwicz wcześniej taką rozmowę, najlepiej z kimś zaznajomionym z branżą
  • Czytaj raporty branżowe i zawsze dbaj o to, by być przygotowanym do dalszej pracy. 
  • Nie trać nigdy czasu –  jeśli możesz uzupełnić luki w edukacji w wybranym obszarze, to zrób to od razu. 
  • Przyjmij informację zwrotną po każdej rozmowie rekrutacyjnej jako cenne wskazówki do dalszego rozwoju. 

Kiedy znajdziesz wymarzoną pracę która zapewni Ci rozwój i zadowolenie, sam zobaczysz, że było warto tak się starać.  W ITDS w ramach outsourcingu inżynierów IT robimy wszystko aby klienci znaleźli odpowiednich specjalistów. Kto wie – może jednym z nich już niedługo będziesz Ty. Powodzenia na ścieżce rozwoju w IT!

 

Żródła:

[Raport] Rekrutacja juniorów w IT – doświadczenia junior kandydatów (nofluffjobs.com)

Cyfrowa dekada Europy: cele na rok 2030 r. | Komisja Europejska (europa.eu)

Kto był najbardziej poszukiwany na rynku pracy w 2022 r.? RAPORT – Infor.pl

W I półroczu 2023 roku liczba ofert pracy dla juniorów zmniejszyła się o blisko 30% | ITwiz

Przyszłość pracy w branży IT: Od umiejętności do sukcesu w nowej rzeczywistości cyfrowej | Blog Future Collars