Outsourcingu Inżynierów IT odpowiedzią na wyzwania rekrutacyjne

07 04
2023

Outsourcingu Inżynierów IT odpowiedzią na wyzwania rekrutacyjne

group-767-2 Author: Anna Szczerbak, ITDS Polska

Skuteczna realizacja projektów IT zależy od wielu czynników, jednak jej nieodzownym elementem jest profesjonalny i doświadczony zespół, który będzie sprawnie budował i utrzymywał systemy, aplikacje i platformy, dbając przy tym o ich ciągły rozwój. Pozyskiwanie nowych pracowników do działów IT i zaspokojenie potrzeb rekrutacyjnych stanowi jednak ogromne wyzwanie dla wielu przedsiębiorstw i instytucji.

Rekrutacja wykwalifikowanych Inżynierów IT bywa problematyczna zarówno dla dużych firm o ugruntowanej pozycji rynkowej, jak i dla mniejszych czy średnich przedsiębiorstw, które chcą utrzymać przewagę konkurencyjną. Dlatego też coraz więcej z nich decyduje się przekazać tę kompetencję zewnętrznej firmie, posiadającej profesjonalne zaplecze i doświadczenie w wyszukiwaniu najlepszych kandydatów z rynku pracy.

Te zalety przekonują większość firm

Outsourcing specjalistów IT na rynku pojawił się w sposób naturalny – nie każde przedsiębiorstwo dysponuje odpowiednimi zasobami (takimi jak czas, środki finansowe, wykwalifikowani rekruterzy). Firmy sourcingowe zwyczajnie wypełniły zatem powstałą niszę, udzielając klientom potrzebnego wsparcia w zakresie rekrutacji najlepszych talentów IT z rynku.

Do niepodważalnych zalet outsourcingu należy oczywiście obniżenie kosztów związanych z pozyskaniem i utrzymaniem pracowników IT. Outsourcing Inżynierów IT pozwala na optymalizację ponoszonych wydatków i umożliwia amortyzację kosztów, dzięki temu, że mogą zostać one zaklasyfikowane jako wydatki inwestycyjne. Ten model gwarantuje również możliwość elastycznego zwiększania liczby pracowników, w zależności od potrzeb projektu i pozwala jednocześnie angażować posiadane zasoby wewnętrzne do realizacji innych priorytetów. Specjaliści zatrudniani są zwykle na okres konkretnego projektu, co dodatkowo nie stwarza potrzeby tworzenia rozbudowanej infrastruktury informatycznej. Firmy korzystające z outsourcingu mają także dostęp do najnowszych rozwiązań i wsparcie w zakresie starszych technologii w zasadzie od ręki, a proces rekrutacyjny jest znacznie szybszy i bardziej efektywny, ponieważ czuwają nad nim doświadczeni rekruterzy, korzystający z pokaźnej bazy dostępnych specjalistów. Zapewnia to ciągłość pracy i możliwość łatwego dostosowania do wymagań danego projektu, co przekłada się na jego efektywność.

Nie tylko lokalny rynek

W ostatnich latach outsourcing Inżynierów IT poszedł nawet o krok dalej – firmy decydują się już nie tylko na pracowników z tego samego miasta czy kraju, ale w zasadzie z dowolnego miejsca na świecie. Praca zdalna umożliwiła rozwój near- i offshoringu, czyli odpowiednio pozyskiwania specjalistów z sąsiednich oraz bardziej odległych krajów. Ponieważ uniwersalnym językiem w branży IT jest angielski, taka współpraca może przebiegać równie skutecznie, jak w przypadku lokalnego rynku pracowników. Dodatkowo często obniża koszty zatrudnienia przy równoczesnym dostępie do najlepszych talentów w branży.

Jednym z liderów wśród firm sourcingowych w Polsce jest ITDS, notujący dynamiczny rozwój na polskim rynku od 2016 roku, trzykrotnie wyróżniony na liście najszybciej rozwijających się firm w Europie w rankingu Financial Times – w 2021,  i 2022 i 2023 roku. ITDS dostarcza swoim klientom efektywne rozwiązania w zakresie budowania zespołów IT, integracji oprogramowania i systemów informatycznych oraz rozwoju produktów, stosownie do ich potrzeb oraz możliwości. W portfolio klientów ITDS znajduje się ponad 30 znanych marek z sektora finansowego, fintech, eCommerce i healthcare, w tym firmy z listy Fortune 500. ITDS zatrudnia już ponad 400 Inżynierów IT i nie zwalnia tempa, systematycznie poszerzając swoją kadrę.

W ostatnich kilku latach pozyskanie szerokiego grona specjalistów IT oraz kluczowych partnerów i klientów pozwoliło nam na dynamiczny rozwój. Jesteśmy bardzo ambitni i stale poszukujemy przestrzeni do rozwoju, dlatego niedawno otworzyliśmy również biuro w Portugalii – co umożliwiło nam budowanie szerszych relacji biznesowych i dało szansę naszym pracownikom na łatwe znalezienie zatrudnienia na zagranicznym rynku – przekonuje CEO, Charles-Alexandre Gamba.

Zostań naszym Klientem

Jakie wyzwania czekają rynek?

Rynek IT jest w ostatnim czasie wyjątkowo wymagający. KE szacuje, że w Unii Europejskiej brakuje nawet 600 tys. programistów, przy czym w tylko w Polsce braki kadrowe sięgają 50 tys., a ciągła cyfryzacja biznesu napędza wzrost zapotrzebowania na ich usługi. Dodatkowo, coraz więcej firm zagranicznych, także zza Oceanu, postrzega  Polskę jako interesujący obszar dla rozwoju ich działalności w segmencie IT. Prowadzi to do jeszcze większej konkurencyjności na rynku i coraz większych utrudnień w przyciągnięciu i zatrzymaniu pracowników.

– Według prognoz ekspertów, wartość polskiego rynku IT w 2026 r. sięgnie 65 mld zł, a dynamika wzrostu wyniesie średniorocznie 4,8%. Przyspieszenie cyfrowej transformacji przedsiębiorstw i rozwój nowych specjalizacji i technologii w obszarze inżynierii IT skutkuje coraz większym rozdrobnieniem rynku. Efektywne korzystanie z posiadanych zasobów i budowanie przewagi konkurencyjnej wymaga wysokiej profesjonalizacji i wieloletniego doświadczenia firm takich jak ITDS Polska. Skalę zainteresowania naszymi usługami doskonale obrazuje ilość zapytań oraz liczba projektów, w które zaangażowani są specjaliści ITDS – mówi Anna Szczerbak, Executive Director w ITDS Polska.

Wygląda na to, że outsourcing Inżynierów IT wciąż nie osiągnął jeszcze szczytu popularności. Ze względu na dominujący rynek pracownika oraz popyt na świadczone przez nich usługi, który przerasta podaż, firmy poszukujące pomocy przy projektach będą coraz częściej zwracały się o wsparcie w procesach rekrutacyjnych.  Codziennością może stać się offshoring, zatem pozyskiwanie specjalistów z odległych zakątków świata nie będzie wyjątkiem. Równocześnie jednak obecna sytuacja stanowi wyzwanie dla firm sourcingowych – rosną wymagania Inżynierów IT, a stawki stają się coraz bardziej konkurencyjne. Z perspektywy klienta warto zatem nawiązać współpracę z doświadczonym podmiotem, który ma ugruntowaną pozycję na rynku, ale nadal dynamicznie się rozwija. Takie firmy są w stanie szybciej i efektywniej rekrutować pracowników do zespołów projektowych, pomimo rosnących wymagań obecnych trendów rynkowych.